Na pomezí afrických států Sierra Leone a Libérie vykopali archeologové v 60. letech 20. století záhadné sošky. Zobrazovaly podivné postavy pololidí i zvláštních tvorů, které bylo těžké identifikovat.
Některé figurky vypadaly na první pohled jako tajemné bytosti z hvězd. Co mají vlastně představovat?
Figurky nazvané podle archeologického naleziště Nomoli odkryli výzkumníci v několika geologických vrstvách, což značně znesnadnilo jejich dataci. Nacházely se přímo na povrchu i třeba ve dvoumetrové hloubce.
Vyrobené byly většinou z mastku, vápence nebo žuly a dosahovaly různých velikostí v rozměrech 9–28 cm. Nejzáhadnější je ale jejich podoba. Většina figurek zobrazuje jakési zvláštní křížence s lidskou hlavou a zvířecím tělem nebo naopak.
Nápadný na mnoha soškách je orlí nos a také protáhlá lebka. Právě tento specifický rys vedl mnoho záhadologů k tvrzení, že by se ve skutečnosti mohlo jednat o vyobrazení návštěvníků z vesmíru.
Boží trest
Velkou neznámou je stáří figurek. Na nalezištích se nenašlo nic, podle čeho by bylo možné sošky datovat. Někteří odborníci se domnívají, že nemohou být starší než z 8. století n. l.
V této oblasti totiž není zaznamenaná žádná starší kultura, které by se daly tyto figurky připsat. Problém je ale hloubka, ve které se většina kusů našla. Geologické vrstvy z této hloubky pocházejí z doby před asi 19 tisíci lety.
Existovala snad v té době v západní Africe nějaká první rozvinutá lidská kultura? Záhadologové upozorňují také na místní pověsti o vzniku sošek, které by toto tvrzení mohly podporovat.
Podle legend prý bohové kdysi potrestali příslušníky jakéhosi vyspělého andělského národa, proměnili je v sošky a spolu s modrými kameny je svrhli na zem.
Mimozemský odpad?
Na místě nálezu figurek se tyto modré kameny skutečně objevily. Ty ale archeologům ještě více zamotaly hlavy. Jednalo se o kousky zvláštních blíže neurčitých hornin, které ani geologové nedokázali poznat.
Při analýze se ukázalo, že kameny obsahují iridium, což je velmi zvláštní. Tento prvek se totiž na Zemi vyskytuje téměř výhradně v místech dopadu meteoritů. Testy navíc prokázaly, že se nejedná o přírodní, ale o umělý produkt.
Strukturou se podobá pálenému vápnu zalitému vodou ovšem s neobvyklou příměsí zvláštních prvků. Podle některých záhadologů by se mohlo ve skutečnosti jednat o odpad z pohonných jednotek mimozemských lodí.
Tím by se prý dala vysvětlit přítomnost iridia, které je na naší planetě velmi vzácné. Naznačují snad tyto kameny, že kultura, která sošky Nomoli vytvořila, byla ve spojení s mimozemskou civilizací?
Záhadné japonské figurky dogú
Dogú představují malé (10–30 cm) hliněné figurky z území dnešního Japonska. Datovány byly do období pravěké japonské kultury Džómon (10 500–300 př. n. l.), jejich skutečné stáří je ale stále předmětem živých dohadů.
Sošky většinou zobrazují humanoidní bytosti, které ale mají řadu podivných atributů.
Některé figurky se až nápadně podobají bytostem ve skafandru s nasazenou přilbou. Na soškách jsou prý jasně patrné anténky, drátky, brýle atd. Většina záhadologů proto dogú ztotožňuje s mimozemšťany, kteří měli na Zemi kdysi dávno přiletět a naše předky učit.
Archeologové na celém území Japonska odkryli už na 20 000 figurek. Záhadou je, že jen málokterá soška byla nalezená v celku. Většině z nich chyběla ruka, noha či jiná část těla. Při zkoumání se navíc ukázalo, že dogú byly zničeny záměrně. Co tedy sošky zobrazují a proč se je dávní stavitelé nakonec rozhodli zničit?