Součástí souostroví Baleár ve Středozemním moři je i Menorca. Tento španělský ostrov je nyní oblíbenou prázdninovou destinací. Kdo chce prozkoumat Menorcu podrobněji, brzy narazí na tajemné megalitické stavby. Kolik toho o nich vlastně víme?
Konkrétní megalitická lokalita na Menorce je dokonce srovnávána i s proslulým britským Stonehenge. Těmto typům staveb se zde říká taula – katalánské slovo označující stůl. Tvoří je vertikální sloup, na kterém je horizontálně umístěný kámen. Výška takové tauly může dosáhnout až pěti metrů.
Tauly i talajoty
Paradoxně ani v moderní současnosti toho o dávných stavitelích a smyslu jejich megalitických formací příliš mnoho nevíme.
Vědci předpokládají, že megality na Menorce jsou dílem příslušníků takzvané talajotické kultury, která osídlila Baleáry v době bronzové a železné.
Dílem této kultury jsou na souostroví nejen tauly, ale i talajoty – mohutné stavební struktury s vnitřním prostorem, jež jsou rovněž nepříliš jasného významu. Talajotická kultura byla vyvrácena až příchodem Punů ze severoafrického Kartága.
Obětní místa?
K čemu však tauly, potažmo i větší talajoty sloužily? Existuje pestrý mix teorií, který nabízí astronomická pozorování, obřadní a ceremoniální místa, vytyčení hranic pozemků. Možná prý sloužily i jako pozorovací, obranné a signalizační body.
Speciálně pro tauly se ovšem v minulosti objevily i velmi temné spekulace. Jejich horizontální kámen byl totiž považován za ideální obětní oltář.
Mohli zde být obětování lidé i zvířata. Rovněž byly tauly spojovány s takzvaným funerálním kultem, kdy se těla nebožtíků nechávala napospas například ptákům, kteří je zbavili veškeré měkké tkáně. Pro kterou z těchto teorií se rozhodnete?