Pokud vám už jen při samotné představě chůze hlubokým sněhem preventivně protestují lýtkové svaly, věřte nám, že ani samotný ďábel nemá takové chodecké výkony příliš v oblibě.
Důkazem je jen velmi málo stop, které tato bytost ztělesňující zlo v čerstvé sněhové pokrývce zanechala. Výjimkou by mohly být tajemné stopy v ústí řeky Exe v anglickém Devonu.
Záhadný jev byl zaznamenán v roce 1855 a vzbudil velký ohlas u veřejnosti. O co se jednalo? Po hustém sněžení v únoru tohoto roku se kolem ústí řeky Exe objevily podivné stopy táhnoucí se v délce přes sto kilometrů!
Ďábel na túře ve sněhu?
Okamžitě se objevily spekulace, že stopy zanechal na procházce ďábel. Argumentem byla délka linie stop i fakt, že stopy vypadaly, jako by je vytvořily končetiny zakončené kopytem.
V kostelích se zvonilo na poplach, církevní představitelé neskrývali svoje znepokojení. Skeptické hlasy ovšem namítaly, že by se mohlo jednat o stopy běžných zvířat.
Ano, zvířat, protože v určitých místech vykazovaly stopy jistou odlišnost. Mohlo se tak jednat o náhodu, kdy se více různých stop spojilo v jednu souvislou linii. Jaké další teorie vysvětlovaly původ záhadných stop?
Balón, klokan, jezevec?
Zajímavou teorií bylo tvrzení, že stopy způsobila lana se závažím visící z balónu vypuštěného z loděnice v Devenportu. Argumentem proti balónové teorii bylo, že stopy vedly po velmi klikaté trase.
Dále se spekulovalo o tom, že alespoň část stop vytvořili ve sněhu poskakující hlodavci.
V podezření byl i jezevec nebo pár klokanů, který uprchl ze zahrady soukromého chovatele. Žádnou z výše uvedených teorií se nepodařilo potvrdit, ale ani vyvrátit. Stopy z ústí řeky Exe z roku 1855 zůstávají „ďábelskou“ záhadou. Jaký byl jejich osud? Zmizely při oblevě…