Zmizení amerického vojenského pilota Paula Byrona Whipkeyho od začátku působí podezřele. Armáda nijak horlivě neusiluje o jeho nalezení a spíš se snaží celou věc v tichosti uzavřít.
Podle některých teorií je to proto, že v jeho zmizení sehrála roli. Jiné teorie však viní tajemné síly Údolí smrti, které jsou prý zodpovědné za řadu dalších zmizení.
Když nadporučík Paul Byron Whipkey, šestadvacetiletý americký pilot a velitel roty, zmizel 10. července 1958 z kalifornské pevnosti Fort Ord, armáda jeho nepřítomnost vedla jako nepovolenou absenci.
A když se nevrátil ani po několika týdnech, obvinila jej z dezerce. Proti tomu se ovšem ostře ohrazuje jeho rodina, která je přesvědčená, že by mladý pilot z armády nikdy neuprchl. A už vůbec ne tak, že by o sobě nedal vědět ani svým nejbližším.
Až v dubnu roku 1982 armádní komise pro opravu vojenských záznamů dospěje k závěru, že poručík Whipkey zemřel den po svém zmizení. Co se s ním stalo ovšem nedokáže vysvětlit. K dispozici jsou pouze kusé informace mapující jeho pohyb krátce před zmizením.

Ze záznamů vyplývá, že Whipkey svým kolegům 10. července tvrdí, že se jde napít do města. O několik hodin později se ubytuje v motelu ve stovky kilometrů vzdálené rezervaci Mojave a následujícího dne ve stejné oblasti natankuje asi 50 litrů benzínu.
To nasvědčuje tvrzení, že se skutečně chystal dezertovat. Jenže podle závěrů armády i pilotovy rodiny se mu cestou přihodilo cosi zlého, co ho stálo život. Stal se jednou z obětí Údolí smrti?
Opuštěný vůz
Pět týdnů po Whipkeyho zmizení policisté nacházejí jeho červenobílý Chevrolet z roku 1956 v pusté oblasti národního parku Údolí smrti v Kalifornii, poblíž hranic s Nevadou.
V armádní zprávě se uvádí, že auto bylo „nalezeno ve velmi čistém stavu“ a obsahovalo kufr poručíka Whipkeyho, jeho osobní věci a psí známky. Po zmizelém pilotovi však není ani stopy.

Zpráva vyšetřovací komise spekuluje, že zřejmě zabloudil v poušti a podlehl extrémnímu horku, a že pohyblivé písky téměř znemožnily nalezení jeho těla. Má to ale háček. Jeho auto stojí asi 24 kilometrů od silnice. Jak se tak daleko do pouště dostalo?
Stav auta vůbec neodpovídá tomu, že by několik kilometrů putovalo prašnou pouští!
Bratr pohřešovaného muže Carl Whipkey je přesvědčen, že se Whipkey nějakým způsobem zapletl do neetických armádních experimentů, při nichž buď zemřel, nebo byl svými kolegy zabit, aby nic nevyzradil.
Armáda prý velmi dobře věděla, že pilot se již nevrátí, o čemž prý svědčí fakt, že již dva dny po jeho zmizení byly veškeré osobní věci muže sbaleny do krabic a odeslány ze základny rodině. Ztratil se tedy voják na útěku, nebo je za jeho zmizení zodpovědná armáda?
Zmizení v Údolí smrti
Existuje ještě jedna teorie, podle níž zmizení pilota souvisí s tajemnými silami, které v Údolí smrti působí. Údolí je známé hlavně pro své putující kameny, které se zdánlivě samovolně sunou zdejší pouští.
Podle všeho tu ale také záhadně mizejí lidé či dokonce celé skupiny osob! Většinu z nich se navzdory rozsáhlým záchranným akcím již nikdy nepodaří najít.
Údolím každoročně projde více než 1,5 milionu turistů. Při takové návštěvnosti je zcela pochopitelné, že se v parku o rozloze větší než například Středočeský kraj čas od času někdo ztratí. Jenže některé z těchto případů obestírá mnoho podivných okolností.
Shodným znakem bývají opuštěná auta stojící daleko od silnice, která po sobě pohřešovaní zanechávají. Tomu odpovídá i zmizení Paula Whipkeyho! Co se s pasažéry opuštěných aut stalo?
Ztratili se kdesi z rozpálené poušti nebo za jejich zmizením stojí tajemné nadpřirozené síly, které údajně v okolí Údolí smrti působí?