reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Záhady historie
Záhady zámku Blatná
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 14.12.2020
5.0tis
Pohled na zámek FOTO: Wikimedia Commons
653
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Zámek Blatná stojí ve městě stejného jména, asi 60 kilometrů jihozápadním směrem od Českých Budějovic. Jméno se odvíjí od okolních blat. Původně zde byla ve 13. století jen tvrz na kamenném ostrůvku uprostřed bažin.

Později, ve 14. století, byla přestavena na hrad. Když končila éra hradů, na tomto místě potom vyrostl dnešní zámek.

Pohled na zámecké nádvoří FOTO: Wikimedia Commons Chov daňků v parku FOTO: Wikimedia Commons Pohled na zámek FOTO: Wikimedia Commons

TAJEMSTVÍ TEMPLÁŘSKÉHO POKLADU

Údajně mohl být objekt i v držení templářů, o kterých se vyprávělo, že na svých hradech ukrývali vzácné poklady. Proto se později často prohledávaly všechny možné úkryty a pátralo se po nich. Tak tomu mělo být i zde.

Navíc v nepoužívané jídelně, trvale zamčené, byl na stěně zobrazen tajuplný výjev. Mouřenín s lucernou jde před skupinou templářů a svit z lucerny dopadá na skalní výběžek. Samozřejmě si lidé lámali hlavy, co tento výjev znamená, ale nic nevymysleli.

Až v 18. století na to zámecký písař přišel. Časem si dal nápovědu dohromady. Usoudil, že mouřenín z jižních zemí znamená bohatství a nasvícený kus skály potom místo nálezu. Tajně proklepal stěnu s obrazem, která v místě zobrazeného skaliska zněla dutě.

Připravil se na útěk a v noci proboural zeď. Asi se mu úlovek povedl. Ráno nebylo po písaři ani památky a ve zdi zela díra, do které by se podle tehdejších měřítek vešlo půl měřice obilí. Obraz byl znehodnocen, potom prý úplně zanikl.

jižní pohled na zámek s Rožmitálským a Rejtovým palácem

TAJEMSTVÍ VĚŽE

Když se stavěla hradní věž ve 14. století, příliš se stavařům dílo nevedlo. Jedna ze stěn prý opakovaně třikrát po sobě spadla. Nakonec se poradili s místní bylinkářkou a možná i čarodějnicí, která zde působila jako kuchařka.

Ta tvrdila, že stavba si žádá krev nevinné dívky. Nedlouho potom zmizela mladá pomocnice v kuchyni. Bylo ji 17 let, hluchoněmá a úplný sirotek. Proto ji nikdo nepostrádal. A náhle se dílo povedlo.

Z kroniky je známo, že v roce 1850 byla věž opravována. Když zedníci proklepávali zeď, zjistili, že v jednom místě zní dutě. V té době zde sídlil rod Hildprandtů a tak spěchali upozornit barona, že možná našli poklad.

Ten dal zeď probourat. Místo pokladu se prý našla v dutině zazděná kostra mladé dívky. Bezpochyby oběť věže.

DALŠÍ MOŽNÉ ZÁHADY

Mezi ně patří malby v tzv. „zelené světnici“. To když se tehdejší majitel Jaroslav Lev vrátil z cest po světě, vybudoval si ve věži pracovnu. Její stěny nechal vymalovat zvláštními obrazy, všechny v zelené barvě.

Kdo byl tím malířem, to se už neví, ale podle zelené barvy se jí říká zelená světnice. Co mají obrazy v rozsahu 150 čtverečných metrů představovat, to je rovněž záhadou. Jsou na nich různé postavy a bohaté ornamenty.

Na zámku v Blatné tyto malby studoval celé tři týdny i malíř Mikoláš Aleš. Ale jejich tajemství nerozluštil ani on.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.1tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 726
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.8tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]