Skotský ostrov Gruinard je za druhé světové války bombardován sporami antraxu, což z něj následně učiní jedno z nejnebezpečnějších míst na světě.
V roce 1990 je sice dekontaminován a prohlášen za bezpečný, zůstává však stále nepřístupný a pochybnosti o jeho bezpečnosti přetrvávají. V roce 2022 navíc Gruinard zachvátí tajemný požár…
Nenápadný ostrov Gruinard je 2 km dlouhý a 1 km široký a donedávna byl považován za jedno z nejnebezpečnějších míst na světě! Ten, kdo by na místo vstoupil, se vystavuje riziku bolestivé smrti.
Ostrov je totiž zamořen jednou z nejobávanějších bakterií, proti níž nelze účinně bojovat, antraxem. Nakaženého čeká zduření a krvácení v lymfatických uzlinách, poté celková otrava, šok a ve většině případů smrt.
Nejde přitom o žádný izolovaný ostrov uprostřed oceánu. Od obydlené pevniny jej dělí pouhý kilometr! Kdo vystavil obyvatele Britských ostrovů hrozbě smrtící epidemie? A jak se antrax na ostrov vlastně dostal?
Ostrov antraxu
K zamoření určité oblasti životu nebezpečnými bakteriemi, nebo dokonce radiací čas od času ve světě dojde. Většinou se tak děje v důsledku havárie či nechtěného úniku. To ale není případ ostrova Gruinard, který byl antraxem zamořen zcela záměrně!
Stalo se tak v roce 1942, kdy britská vláda koupila skotský ostrov pro testování biologických zbraní, zejména zmiňovaného antraxu. Před experimentem na ostrově vysadí stádo ovcí.
Tři dny poté na Gruinard svrhne bombardér královského letectva první bombu se sporami antraxu. Od bakterie si Britové mnohé slibují.
Věří totiž, že antrax, který dnes patří mezi nejobávanější biologické zbraně, dokáže lidnaté město během krátké chvíle proměnit v mrtvou zónu. Totéž udělá i s ostrovem.
V průběhu experimentu je zjištěno, že antrax nenávratně zamořil většinu oblasti, což způsobilo smrt „obyvatelstva“ v 95 % případů. Jenže co se zamořenou oblastí dál?

Čistý, nebo ne?
Během války se touto otázkou nikdo příliš nezabývá. Pak naštěstí válka skončí, aniž by se antraxové bomby dostaly ke slovu a na zapomenutý válečný experiment mnoho lidí ani nepomyslí.
Vstup na ostrov je jednoduše zakázán a kontaminovaná oblast zůstává napospas svému osudu. Do roku 1980 je Gruinard jedním z nejnebezpečnějších míst na planetě. Teprve v roce 1986 vědci začali ostrov čistit.
Území je letecky postříkáno 280 tunami formaldehydu, který má smrtící bakterie vyhubit. V roce 1990 je nakonec ostrov prohlášen za bezpečný. Jenže málokdo tomu věří. Místo navíc zůstává pod ochranou.
Odborníci stále varují, že antrax mohl zůstat v ostrovní půdě a oblast nebude obyvatelná ještě stovky let! Jiné teorie dokonce tvrdí, že vstup na ostrov je stále přísně zakázán proto, že testování biologických zbraní ve skutečnosti ještě neskončilo. Jsou tedy obyvatelé Britských ostrovů stále v nebezpečí?

Záhadný požár
Spekulace konspiračních teoretiků zesilují v roce 2022 poté, co ostrov od jednoho konce k druhému zachvátí požár. Očití svědkové tehdy scénu popisují jako „apokalyptickou“. Co požár způsobilo? Nikdo neví, jeho příčina nebyla nikdy potvrzena.
Ačkoliv oheň zničil přibližně 200 hektarů, mluvčí panství Gruinard později uvedla uvedla, že nezpůsobil žádné škody a naopak ostrovu udělal dobře. Může tato událost naznačovat, že se na ostrově stále děje něco nekalého?