Po více než sto letech se nejstarší počítač světa znovu dostává do popředí zájmu. Vědci se totiž domnívají, že mají v rukou jeho chybějící část! Podaří se prolomit tajemství starověkého mechanismu? Nebo by artefakt dokonce mohl být znovu uveden do pohybu?
Když se v roce 1900 krátce před Velikonocemi vydá potápěč Elias Stadiatos na sběr podmořských hub nedaleko řeckého ostrova Antikythéra, objeví v hloubce 42 metrů pod hladinou velmi staře vypadající vrak.
Z něj pochází i dnes již legendární nález nevelikého kovového artefaktu, který vstoupí ve známost jako mechanismus z Antikythéry. Jde vlastně o složitý analogový počítač ze dřeva a mědi, který byl vytvořen někdy mezi lety 150–100 př. n. l.

Bylo jich víc?
Zařízení tvořilo 37 ozubených koleček, které se svým provedením vyrovnají hodinám konstruovaným až v 18. století! Také vědomosti potřebné k sestavení tohoto mechanismu dalece přesahovaly tehdejší úroveň.
Strojek detailně zaznamenává pohyb Měsíce a Slunce, dokáže předvídat jejich zatmění a dokonce napodobuje nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce. Přitom ještě v 17. století lidé věřili, že Země je placatá a Slunce s Měsícem obíhají kolem ní!
Před dvěma lety se archeologové nechávají slyšet, že kolem ostrova bylo objeveno ještě několik zajímavých lokací, kde by se mohlo ukrývat více artefaktů, včetně dalších kusů podivného mechanismu.
Na základě rozdílů mezi již nalezenými fragmenty spekulují, že podobná zařízení mohla být na lodi hned dvě. Do oblasti se proto vracejí s moderní technologií a brzy zaznamenávají úspěch! Vydal vědcům dávno potopený vrak další tajemství?

Nový objev díky 3D
Nová technologie trojrozměrného skenování umožňuje vědcům podívat se na mořské dno a temná zákoutí vraku v detailech, které dřív nemohli spatřit.
Díky tomu se jim v uplynulém roce podaří najít fragmenty lidských kostí, u nichž v současné době stále probíhají testy DNA, a především podivný bronzový disk.
„Pro vědce je zatím záhadou, měří asi osm centimetrů v průměru a vyčnívají z něj čtyři ramena s otvory pro kolíky nebo šrouby,“ líčí současný americký publicista Brett Tingley.
Podle dosavadních spekulací by disk mohl být připevněn k dříve nalezenému starověkému počítači. Ale jaký byl jeho účel?
Na to zřejmě odpověděly rentgenové snímky, na nichž se pod nánosem rzi na disku objevila rytina býka, z čeho odborníci usuzují, že nově nalezený úlomek složit spíše jako dekorace. Úsilí ale badatelé nevzdávají.
Nové technologie jim totiž umožňují najít i malé měděné části mnohem rychleji. Dočkají se tedy i chybějících ozubených koleček nebo dokonce druhého provedení starověkého technologického zázraku, po kterém pátrají?