V prostoru zaniklé osady Svatá Apolena na Tachovsku se nacházejí romanticky působící ruiny. Nejedná se však o hradní zříceninu, ale o bývalý barokní kostel. Nedaleko kostelních zdí, které pohlcuje okolní příroda, se nachází údajný zázračný pramen. Na jaké neduhy byla voda z pramene doporučována?
Kostel svaté Apoleny byl zasvěcen mučednici, která zahynula v průběhu pronásledování křesťanů v polovině třetího století. Proč byl barokní kostel zasvěcen právě svaté Apoleně? Důvodem byla zázračná uzdravení, o které se postaral zmíněný zdroj pramenité vody.
Svatá Apolena je patronkou zubních lékařů. Jistě netřeba obšírněji rozvádět, od jakých bolestí měla voda z pramene pomáhat…
Vděčný pacient
Zpráva o zázračném prameni se zde šířila již v šestnáctém století. Věhlasu se však pramenité vodě dostalo v okamžiku, kdy od úporné bolesti zubů pomohla tehdejšímu majiteli panství. Hrabě Georg Maxmilian Lindelo byl skutečně vděčný uzdravený pacient.
V sedmnáctém století zde nechal postavit kostel zasvěcený svaté Apoleně. Svatostánek byl mezi lidmi velmi populární. Ostatně, vědělo se o něm až v dalekém Římě.
Dokládá to nález listiny z druhé poloviny osmnáctého století, ve které papež Pius VI. (1717-1799) povoluje sloužit v kostele bohoslužby kněžím všech tehdy registrovaných oficiálních řádů.
Blesk a potom požár
Zajímavostí je, že o pramen léčivé vody se dvacet čtyři hodin denně staral zde žijící poustevník. Voda léčila nejen bolesti zubů, ale i oční choroby. Zkázu kostelu přinesl rozsáhlý požár v závěru devatenáctého století, který vznikl po úderu blesku.
Ačkoli je nyní kostel svaté Apoleny ruinou, pověsti o zázračném prameni trvají stejně jako pramen samotný. Pokud byste však chtěli okusit jeho zázračnou moc, určitě se nejprve poraďte s vaším zubním či očním lékařem.