Jaroslavu Foglarovi jsou údajně předobrazem Rychlých šípů skuteční chlapci z jeho oddílu. Nikdy ale neprozradí, kteří konkrétní. Totožnost některých už dnes však známe.
Jindra Hojer není jen jméno fiktivního hrdiny, ale také skutečné postavy. Prozradí to nejen nápis na zvonku vily v Kosmonosech, kde žije Ing. Jindřich Hojer. Také sám prošedivělý pán vypráví, jak se dostalo jeho jméno do Rychlých šípů:
„Na začátku mě Foglar požádal, jestli by mohl použít moje jméno a já mu odpověděl, že se musím zeptat doma maminky. … Maminka na to řekla, abych zjistil, co to bude za postavu.
Tak jsem se při další příležitosti zeptal a Jestřáb (Foglarova přezdívka – pozn. red.) prohlásil: ‚Neboj se, Jindro, ta postava ti v žádném případě hanbu dělat nebude.“
KDO JSOU DALŠÍ POSTAVY?
A Ing. Hojer vypráví i o dalších postavách: „Pro postavu Mirka Dušína byl Jestřábovi vzorem jeden z nejstarších členů Dvojka Láďa Velebil. Já si naopak myslím, že to byl Mirek, jeden z mých nejlepších kamarádů.
V postavě Červenáčka vidím Černocha, tedy Václava Černého, který nosil na táboře stejně jako Jumbo garibaldovskou červenou čepičku. O ostatních nevím nic.“
DLOUHÉ BIDLO OD TRAMVAJE
Inspirací pro lotry z Bratrstva kočičí pracky se slavnému autorovi prý také stanou reálné postavy. Obdivovatel Foglarova díla Pavel Novotný píše o Foglarově zážitku:
„Jednou dokonce řekl, že potkal dospělé Dlouhé bidlo, jak se štětcem a olejem čistí tramvajové výhybky.“
Vontové mají předobraz v uzavřených a bojovných klučičích partách ze Starého Města pražského. V návaznosti na úspěch Foglarových příběhů začnou vznikat skutečné tajné vontské organizace po celých Čechách. A fungují prý až dodnes.