15. května 1890: V italské Kalábrii z nebe prší krev.
Domů     Žítkovské bohyně: Ovládají ženy ze Slovácka magickou moc?
Žítkovské bohyně: Ovládají ženy ze Slovácka magickou moc?
od 4.2.2024
3.4tis
Rozptýlené chalupy na Žítkové. Žijí tu čarodějky? Foto: Palickap / CC BY 3.0
348
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Na pravé straně se tyčí kopec Chabová, nalevo leží pahorek Lopeníka. Moravské kopanice jsou krajem strmých vrcholků a drsných krás. A právě mezi nimi žijí ženy, které mají ovládat magickou moc…

Kateřina Tučková (* 31. října 1980), česká spisovatelka a historička umění. Foto: Ben Skála, Benfoto / CC BY 3.0 Rozptýlené chalupy na Žítkové. Žijí tu čarodějky? Foto: Palickap / CC BY 3.0 Muzeum poslední žítkovské bohyně Foto: Gripperon / CC BY-SA 4.0

Podle osady Žítková se jim říká žítkovské bohyně. Opravdu snad umí přivolat lásku, zahnat nemoc nebo uhranout dobytek?

V dávných dobách by byly označeny za čarodějnice a upáleny na hranici. Jsou totiž jiné, než ostatní „obyčejné“ ženy. Znají moc kletby a umí ji přivolat, i zlomit. Znají tajemná zaklínadla, která mají dopomoci k naplnění vašich tajných přání.

Ví, jak odhalit roušku času a vidět do budoucnosti. Někdo by tyto ženy ještě dnes nazval čarodějnicemi. V kopcích Bílých Karpat na česko-slovenské hranici se jim ovšem říká bohyně!

Kouzlo na lásku

„Svitaj, vitaj, moje milé, premilé svítáníčko, a ranňá rosičko, ty něpadaj, a jasné sunečko, ty nevychadzaj a něosvěcuj hory, doly a křižné cesty…,“ derou se z úst starší ženy slova v kopaničářském nářečí.

„Ale ty padaj a sadaj na teho krsceného, ale němenovaného odsúzenca mojého, který mi je od pána Boha súdzený, aby bol pred moje oči postavený, do mójeho srdca zaščjépený.“ Toto milostné zaklínadlo má přivábit ztraceného milého!

Ona stará žena je totiž vědma a údajně umí čarovat. V okolí Žítkové, Bojkovic a Starého Hrozenkova jí říkají matka Pagáčena. A ani zdaleka není jedinou ženou, kterou by bylo možné v oblasti Moravské kopanice vyhledat a poprosit o magickou pomoc…

Muzeum poslední žítkovské bohyně Foto: Gripperon / CC BY-SA 4.0
Muzeum poslední žítkovské bohyně Foto: Gripperon / CC BY-SA 4.0

Umění zvané bohyňování

„Bohování je prastaré, bohyně a andzjelé tu byli odjakživa. Odjakživa, odvždycky,“ píše v knize Žítkovské bohyně spisovatelka Kateřina Tučková (*1980). Mezi prvními, kdo o „žítkovských bosorkách“ píše, je badatel František Bartoš (1837–1906).

Tradice však musí sahat mnohem dál než do 19. století. Magické umění, kterému se říká bohování, je totiž tradováno po generacích.

Tajemství žítkovských bohyň se pokusí rozluštit také reportér Mladé fronty Dnes Radek Bartoníček. Do okolí Bojkovic a Starého Hrozenkova se vypraví v polovině března roku 2012. Natrefí přitom na syna Štěpánky Gabrhelové, jedné z posledních věhlasných vědem.

Když jej však zavalí přívalem otázek, zůstane překvapen. Muž totiž tvrdí, že se za uměním jeho matky neskrývá vůbec nic nadpřirozeného: „Na maminku se nepatří nadávat, ale dávno se s ní nebavím právě kvůli jejímu čarování.

Celé je to podvod, já jsem ty podvody viděl odmala víc, než kdokoliv jiný.“ Podobný názor vysloví také Lýdie Gabrhelová, vnučka vědmy. Ve svém projevu je však přece jen mírnější:

„Ze všeho, co se o naší babičce píše, je pravda pouze to, že se jako několik dalších žen vyznala v bylinkách a znala spoustu tajemství, která jiným lidem zůstávají skryta.“ Jak to tedy je s čarováním žítkovských bohyň?

Ovládají mocné magické síly, nebo si spíš jen hrají s přírodními silami a bylinkami? Novinář Jiří Jilík (*1945) nad vědmami z Moravské kopanice neláme hůl. A má k tomu pádný důvod. Vyzkoušel si totiž jejich kouzelnou sílu na vlastní kůži!

Kateřina Tučková (* 31. října 1980), česká spisovatelka a historička umění. Foto: Ben Skála, Benfoto / CC BY 3.0
Kateřina Tučková (* 31. října 1980), česká spisovatelka a historička umění. Foto: Ben Skála, Benfoto / CC BY 3.0

Pójdzece na veselje

„Vosk rozpuštěný na plotně a vylitý do studené vody se srazil do bizarních tvarů,“ líčí Jilík průběh toho, jak mu jedna žítkovská bohyně věštila budoucnost.

Vypráví přitom, že se na něj žena zadívala a pak s radostí v očích prohlásila, že ho čeká v rodině veselka: „Pójdzece na veselje.“ On prý ale nemá jediný důvod jí věřit. Nenapadá ho totiž nikdo z příbuzných, kdo by mohl mít svatební plány.

Když ale přijde domů, čeká jej pořádný šok. V doručené poště objeví překvapení:

„Toho dne přišel jediný dopis – svatební oznámení mého synovce.“ Byla to jen náhoda, nebo se skutečně kopaničářské ženě podařilo nahlédnout do budoucnosti? Opravdu snad žítkovské bohyně oplývají magickou mocí?

Foto: CC
Lokalita:
Související články
od 15.5.2025 1.0tis
Tu scénu známe z mnoha dokumentárních i filmových záběrů. Prostředkem ulice zaplněné lidmi kráčí člověk a na sobě má ceduli s nápisem „Konec je nablízku“. Někdy jde mlčky, jindy vyzvání zvonem nebo vykřikuje své přesvědčení. Věří v brzkou apokalypsu. Proč? A proč se před ní lidstvo třese hrůzou už tisíce let, je takový strach oprávněný?
od 14.5.2025 2.3tis
Jak je možné, že v konkurenci vlkodlaků, upírů a démonů nejrůznějšího druhu patří k nejobávanějším stvořením všech dob také domnělé čarodějnice? Na příběhy s nimi spojenými narážíme všude na světě, a je jedno, jestli o nich hovoří vystrašení Američané, Evropané či Asiaté. Které události nejvíce napomohly k přesvědčení, že skutečné existují?   Příběh léčitelky a věštkyně Ursuly Sontheil
od 12.5.2025 2.9tis
V hladině Galilejského jezera se odráží svit poledního slunce. Šplouchání vln čas od času dolehne až do malé synagogy, ve které právě zní tichý a uklidňující hlas kazatele. Ten svým posluchačům vypráví poutavý příběh o důležitosti lásky ke všem bližním. Všichni sedí nehnutě. Jsou přesvědčeni, že muž před nimi byl skutečně vyvolený Bohem a že příběh, který vypráví, musí být zaznamenán... [gallery
od 12.5.2025 3.3tis
Podle odtajněného spisu Pentagonu se představitelé americké armádní rozvědky domnívají, že reinkarnace může být reálným jevem. K tomuto závěru dospěli po sérii experimentů v rámci supertajného projektu Gateway. Opravdu si při nich účastníci ve změněném stavu vědomí začínali vybavovat podrobnosti ze svých minulých životů? Co se děje po
od 8.5.2025 3.4tis
Lékař v dlouhém bílém plášti přichází ke dvanáctileté sicilské dívce Delizii Cirolli a její matce. „Bohužel mám pro vás špatnou zprávu. Vaše dcera trpí zhoubnou rakovinou kostí. Musíme jí amputovat celé pravé koleno,“ oznamuje jim. O tom však matka nemocné dívky nechce ani slyšet.  „Vezmu svou dceru do Lurd. Od té doby, co se tam zjevila Panna Marie, má t
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za zvířátky do Hluboké
epochanacestach.cz
Za zvířátky do Hluboké
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
historyplus.cz
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla.
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
iluxus.cz
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
Japonský dům luxusních šperků Mikimoto otevírá novou kapitolu své oceňované kolekce V Code, která se vrací ve druhém vydání. Tentokrát přináší jemnější siluetu, odvážnější barevnost a především šperky
Krém karamel
nejsemsama.cz
Krém karamel
Francouzskou klasiku crème caramel zvládnete i doma. Příprava není složitá, chce to jen pár ingrediencí a trpělivost při rozpouštění cukru na karamel. Potřebujete: ✿ 400 g cukru krupice ✿ šťávu ze 2 pomerančů ✿ 1 l plnotučného mléka ✿ 1 vanilkový lusk ✿ 8 vajec 1. Do rendlíku vsypejte polovinu cukru a na mírném teple ho za občasného míchání nechte
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
21stoleti.cz
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění. V
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
epochalnisvet.cz
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král… V 70. letech 17. století sen o venkovském domě
Zelenina? Zkuste pečenou!
panidomu.cz
Zelenina? Zkuste pečenou!
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet… Kterou vybrat? Vlastně
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
skutecnepribehy.cz
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
Byl jsem pozván na návštěvu do rodiny svého dávného přítele. Těšil jsem se, jak si krásně popovídáme. Místo toho jsem se ztrapnil a vystrašil sám sebe. Tu židli snesli z půdy. Byla opravdu nepřehlédnutelná. Patřila pradědečkovi, který se dožil téměř stovky. Tak mi to alespoň řekl můj hostitel Filip, přítel ze studií archeologie. Vrátil jsem se z mezinárodní
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Zadělal si Jašków na problémy?
nasehvezdy.cz
Zadělal si Jašków na problémy?
Už svým vzhledem vyvolává herec Robert Jašków (55) v lidech pořádný respekt. Přitom herec z Ordinace v Růžové zahradě je dobrák od kosti, který si váží své rodiny, a proto vždy soukromí striktně odděl
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
epochaplus.cz
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
Pražský orloj, fungující už přes 600 let, je nejstarším plně funkčním orlojem na světě. Tento technický zázrak na Staroměstské radnici přežil války, požáry i hrozbu likvidace, aby dnes ohromoval turisty svou precizní mechanikou a pohyblivými apoštoly. Jaká je jeho historie? Už přes 600 let ukazuje nejen datum a čas, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce,
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí exkluzivní interiér, obývaný bezdětným párem. Interiér, založený na cílených kontrastech barev a materiálů, je dílem mezinárodního ateliéru IQOSA. Realizace finální podoby bytu o rozloze téměř dvou set čtverečních metrů trvala celých dvanáct měsíců, během nichž získal punc vyvážené jednoduché elegance, založené na pečlivě promyšleném konceptu. Jeho základem jsou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz