S osobou Francise Drakea (1540-1596) je spojeno nejen epické dobrodružství obeplutí zeměkoule, ale i řada legend o jím ukrytých pokladech. Pravdou je, že tento anglický objevitel a námořní lupič si na svých cestách neodříkal a zlato jej velmi přitahovalo. Kde se mohou nacházet jeho poklady?
Když se Drake vrátil v roce 1580 na Britské ostrovy, byla celková hodnota nákladu jeho lodě Golden Hind (Zlatá laň) odhadována na 160 tisíc tehdejších alžbětinských liber. V přepočtu na současnou měnu by to bylo půl miliardy liber.
Když si vyhledáte například dnešní kurz britské libry vůči české koruně, nebude se vám zítra chtít vstávat do práce, ale raději zatoužíte alespoň po víkendové objevitelské plavbě proložené nočními přepady stánků rychlého občerstvení na březích Máchova jezera…
Pirátova jeskyně
Dopravil Drake všechno zlato a cennosti do Anglie, nebo si musel cestou něco „odložit“ do improvizovaných přírodních skrýší, například jeskyní? Slibné šance vylepšit si budoucí důchodový účet skýtá snad sever jihoamerického státu Chile.
Zde je s ukrytým pokladem Francise Drakea spojováno město Arica ležící necelých dvacet kilometrů od hranice s Peru. Dobré je určitě spojit hledání zdejšího pokladu s návštěvou i jižněji položeného sídla jménem Quintero.
Zde je místo, které je explicitně (a slibně) označováno jako Pirátova jeskyně. Drake prý ukořistil tolik pokladů, že byl nucen část z nich ukrýt na souši, konkrétně v této jeskyni.
Poklad na ostrově?
V Jižní Americe je s pirátským pokladem spojován i ekvádorský ostrov Isla de la Plata. Pravdou je, že ostrov skutečně získal svoje jméno až v roce 1579, kdy se ve zdejších vodách Drake plavil.
Pronásledoval tehdy svůj životní pirátský úlovek, kterým byla Nuestra Senora de la Concepción, velká španělská galeona plavící se na trase Peru-Panama.
Možná právě část jejího pokladu Drake na ostrově ukryl. Žádné Drakeovo zlato či stříbro nebylo v Chile ani Ekvádoru zatím nalezeno. To je ta nejlepší zpráva. Znamená totiž, že tam stále ještě může být!