Někteří odborníci jsou toho názoru, že bylo ve starém Egyptě postaveno mnohem více staveb, než se předpokládalo.
Tvrzení podporuje nejen nález velkolepého chrámu v lokalitě Achmím na Horním Nilu, jehož pozůstatky, po dlouhá léta pohřbené pod zemí, se rozprostírají asi 322 kilometrů na jih od Káhiry.
V roce 1880 bylo rozhodnuto, že se ve středním Egyptě v Achmímu postaví nová pošta, překvapení všech zúčastněných, když začali kopat a narazili na 55 metrů vysokou sochu Ramesse II. Velikého (1304 př. n. l. -1214 př. n. l.), bylo vskutku obrovské.
„Nález je nesmírně kvalitní z uměleckého hlediska. Ramesse byl velkým stavitelem a podle toho jsou jeho sochy monumentální,“ řekla Hana Benešovská z Českého egyptologického ústavu.
Nedaleko byla v roce 1981 objevena socha Ramessovy manželky a jeho údajné dcery Meritamen, o níž platí, že se jedná o nejzachovalejší staroegyptské zpodobnění ženy. Vápencový kolos je vysoký 11 metrů.
Sochy jako ukazatel velikosti chrámu
Pro Achmím se užívalo i pojmenování Ipu, jednalo se o významné centrum staroegyptského textilního průmyslu, charakteristického především výrobky z hedvábí. Archeologové velikost nalezených soch použili k určení přibližné velikosti chrámu.
K nalezení zbytků Achmímu by jim mohly poskytnout určité vodítko několik tisíců let staré zápisky cestovatelů. Vycházet by se rovněž mohlo podle jednotného plánu, podle kterého byly chrámy stavěny.
Porovnáním umístění achmímských soch se přibližná velikost chrámu odhaduje na ekvivalent 4 až 5 fotbalových hřišť.