22. listopadu 1963: V Dallasu je zastřelen americký prezident J. F. Kennedy. Dodnes se spekuluje, kdo byl skutečný pachatel.
Domů     Ztracený v čase. Tajemný případ Edwarda Allena Oxforda
Ztracený v čase. Tajemný případ Edwarda Allena Oxforda
od 27.1.2023
3.4tis
364
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1918 je v Antarktidě zachráněn muž jménem Edward Allen Oxford poté, co dlouhé dva roky přežíval v extrémně nehostinném prostředí.

Nejenže je bez jakéhokoliv vybavení, navíc svým zachráncům tvrdí, že od jeho zmizení uplynulo pouhých šest týdnů a že je prožil na tropickém ostrově. Mluví pravdu, nebo jen blouzní?

Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal? „Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například. Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.

Příběh začíná v roce 1916. U pobřeží Antarktidy v souostroví Jižní Shetlandy torpéduje německá ponorka obchodní loď Spojenců, která se velmi rychle potopí.

Všichni jsou přesvědčeni, že v mrazivých vodách nemohl nikdo přežít, a stejně tak věří, že je ztracen i celý náklad lodi – na západní frontu vezla jídlo a léky.

Jenže o dva roky později je na bezejmenném malém ostrůvku u západního pobřeží Antarktidy objeven muž, který tvrdí, že potopení lodi jako jediný přežil! Mohl dotyčný už v této chvíli lhát? Prohlásí se za občana Velké Británie jménem Edward Allen Oxford.

Když se ho jeho zachránci vyptávají, jak dokázal tak dlouho přežít na doslova prázdném zmrzlém ostrově, nechápe, čemu se diví.

„Vždyť jsem tu jen asi šest týdnů,“ odpoví prý. Loď ale byla podle všech zpráv skutečně potopena o dva roky dříve. Co se tedy v ledové pustině odehrálo?

„Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.
„Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to. Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.

Kam zmizel ostrov?

Oxford vzápětí zachráncům vysvětlí, že na malý ostrůvek zabloudil ve snaze ulovit si něco k jídlu. Těch šest týdnů prý prožil na blízkém větším ostrově. V ten moment jsou si jeho posluchači téměř jistí, že se zbláznil.

Za malým kusem země, kde se v těch okamžicích nacházejí, je totiž už jen oceán. Dokonce se posléze vypraví směrem, který jim Oxford ukáže, žádný ostrov ale nenaleznou.

Jako by to nestačilo, Oxford tvrdí, že neměl problém přežít, protože na ostrově je teplé, až tropické podnebí a hustá vegetace se spoustou zvěře! Námořníci už mu nevěří ani slovo. Jenže stále nedokážou nijak vysvětlit, jak tedy muž dva roky přežil.

Po návratu do civilizace prohlásí odborníci Oxforda za blázna a je poslán do zotavovny v Novém Skotsku. Protože jeho přežití stále představuje záhadu, je pečlivě sledován, díky čemuž je dnes jeho příběh známý. Mohl mít prostě štěstí? Nebo jde ještě o něco jiného?

Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal?
Oxford přežil potopení lodi i mrazivou Antarktidu. Jak něco takového dokázal?

Záhada jménem Quatria

Během pobytu v zařízení se Oxford zamiluje do jedné z ošetřovatelek jménem Mildred, patřící ke Kanadskému armádnímu zdravotnickému sboru.

Poté, co je po 18 měsících propuštěn, se s Mildred vezmou a odstěhují se do kanadské provincie Quebec, kde má Oxford bratrance. Nějakou dobu pracují na farmě, později vezme Oxford zaměstnání lesníka.

Často je kvůli novému povolání pryč, své ženě proto posílá dopisy. Kromě vyznání lásky a příběhů z dřevorubeckých táborů v nich často vzpomíná na dobu, kterou prožil v Antarktidě.

Ačkoliv o svém zážitku už veřejně nemluví, stále trvá na svojí verzi – žil prý v tropickém ráji, který nazývá Quatria.

Mildred během života údajně obdrží zhruba dvě stovky dopisů, v nichž Oxford popisuje zvláštní ostrov a líčí nejrůznější detaily. Není jasné, zda mu jeho žena věřila, dopisy si ale pečlivě schovávala. Proč Oxford na Antarktidu stále vzpomínal?

Co odhalí dopisy?

Když na konci 40. let minulého století Oxford i Mildred zemřou, zmíněný bratranec zdědí jejich dům a jeho rodina v něm žije dalších více než 50 let. Druhá část celého příběhu pak začíná před několika lety.

Právě pozdější majitelé totiž záhadu Oxfordova přežití vynesou na světlo, a to poté, co při rekonstrukci v domě objeví sbírku jeho dopisů!

V podkroví starého domu naleznou dřevěnou skříňku, obsahující desítky psaní, často s popisem vzdálené Antarktidy. Okamžitě se o historii svého domu začnou zajímat, a dokonce se jim podaří kontaktovat britské námořnictvo.

„Byl námořníkem na obchodní lodi, která byla torpédována. Bez racionálního vysvětlení svého přežití ho zachránili až o dva roky později,“ je jim údajně sděleno. Rovněž jsou upozorněni, že Oxford byl blázen. Má námořnictvo pravdu?

Záhadné zjevení a konspirační teorie

Rodina se rozhodne zveřejnit obsah dopisů a zejména z některých úryvků mrazí. Oxford v nich například popisuje záhadné zjevení, které spatřil v dřevorubeckém táboře. „Několik posledních nocí je náš tábor čímsi pronásledován. Tvarem je to podobné jelenovi, ale je to ještě větší než los a září to.

Muži tomu říkají „Bílý jelen“, já ale vím, že je něco víc. Už jsem to totiž viděl, ve snech i při bdění. Je to Anthuor, o kterém jsem ti vyprávěl,“ popisuje například.

Navíc tvrdí, že stejnou entitu pozorovali i při oné osudné plavbě u Jižních Shetland a že ho právě ona zachránila z potápějící se lodi!

„Nebyl to žádný vítr, co nás zaválo tak daleko na jih, přestože to oficiální zprávy tvrdí, a rozhodně nebyla náhoda, že nás ta německá ponorka našla a potopila.

O skutečné jižní frontě války nesměl nikdo mluvit, jinak byl prohlášen jako já za blázna, ale můžu tě ujistit, že nás tehdy potopili, abychom neobjevili tajnou železnici přes jižní pól,“ tvrdí Oxford v jiném dopise. Viděl snad v Antarktidě něco, co neměl? Kdo nebo co je Anthuor?

Z dopisů vznikne kniha

Oxford dále tvrdí, že tuto skrytou železnici vybudovali Rusové už v roce 1830, aby měli přístup k „tomu“, co tam nalezli. Co by to ale mělo být, Oxford nikdy v dopisech nevysvětlí, je ale možné, že jeho žena jeho pravdu znala.

„Je tu stále tolik toho, co jsem ti ještě neřekl. Musím ti vysvětlit, jak jsem se k té nešťastné cestě vůbec dostal a co se stalo, když nás Němci našli. Pokud je Bílý jelen nablízku, můj úkol bude brzy u konce,“ končí jeden z dopisů naznačením další záhady.

Jsou psaní jen důkazem Oxfordova bláznovství? Majitelé domu jsou dopisy tak fascinováni, že jeden ze členů rodiny nakonec vydá knihu Ztracené knihy Quatria.

Z velké části má být založena právě na Oxfordových dopisech a popisuje příběh ztracené dávné civilizace, o jejíž existenci věděli jen někteří odvážní objevitelé, kteří zkoumali Antarktidu. Mohou být některé části knihy pravdivé? A bez ohledu na všechny další informace – jak vysvětlit Oxfordovo přežití?

Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.
Pátraní po starobylém ztraceném městě Dawleetoo.

Zmizení britského objevitele

Britský objevitel Alfred Isaac Middleton zmizí na konci 19. století v džungli na Sumatře a už ho nikdy nikdo nespatří.

Má tam pátrat po starobylém ztraceném městě Dawleetoo a ačkoliv má za sebou již několik náročných expedic po celém světě, tato je nejspíš nad jeho síly. Město má ležet v blízkosti jezera Lop Nur, které je dnes již úplně vyschlé.

Právě v této oblasti se údajně Middleton ztratil. Slavný Smithsonův institut v USA údajně ale vlastní dokumenty dokazující, že před svým zmizením v okolí jezera nalezl jakýsi poklad, pocházející právě z města Dawleetoo!

Muž jménem John Hargreaves v nich totiž tvrdí, že Middletonova expedice byla úspěšná a město v džungli objevila.

Hargreaves je údajně Middletonovým zástupcem. Když dorazí do města Dawleetoo, naleznou v něm prý mapu ke zlatému pokladu se sochou ženy vyrobenou v bájné Atlantidě.

Jenže Middleton je vzápětí zajat domorodci, v zajetí brzy zemře a mapa zmizí spolu s jeho tělem. Hargreaves má po pokladu v pozdějších letech znovu pátrat, zda ho ale objeví, dokumenty neuvádějí.

Je celý příběh smyšlený, nebo se v hloubce džungle na Sumatře stále ukrývá ztracené město?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, facebook.com, wikimedia.org
Lokalita:
Související články
od 21.11.2024 603
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a následně je pojídá. Případ, který se stal inspirací slavného hororu Hory mají oči, možná není pouhou legendou. Alexander Bean se narodil po roce 15
od 21.11.2024 1.4tis
Virus Zika – hrozba, které od února 2016 čelilo více než dvacet zemí světa. Nebezpečné nemoci se obávají jak politici, tak obyčejní lidé. Na podzim minulého roku bylo evidováno 16 pacientů nakažených touto chorobou i v Česku! Není divu, že se okolo zákeřné epidemie začíná vynořovat řada konspiračních teorií. Může být na některých z nich něco pravdy?   V 
od 19.11.2024 2.6tis
Všichni známe pověsti o děsivých klaunech, kteří jsou ve skutečnosti opravdovými šílenci nebo dokonce maniakálními vrahy, co se neštítí ničeho. Existuje dokonce skutečná fobie z klaunů a tento fenomén mnohokrát využila i populární kultura. Co když se ale hrůza z hororových filmů stane skutečností? Sotva patnáctiletý chlapec znuděně přešlapuje na za
od 19.11.2024 2.9tis
Agartha je bájná podzemní říše, kde údajně přežívá vyspělá a inteligentní rasa árijců, potomků zaniklé Atlantidy. Ovládají prý sílu vril, jejíž pomocí například mohou uvést do chodu létající stroje.  Agarťané žijí v rozsáhlém systému podzemních chodeb pod povrchem Země, které jsou osvětleny zvláštní zelenavou září vycházející přímo ze stěn a stropů. Nacis
od 18.11.2024 2.6tis
Cadborosaurus je bájný mořský had, který se zabydlel ve folkloru tichomořského pobřeží Severní Ameriky. Nebudí hrůzu. Snad i proto se mu říká familiárně Caddy. Podle svědků by se mělo jednat o obřího hada, snad i monstrum typu druhohorního plesiosaura. Co však svědkové mohli vidět, když Caddyho pozorovali? Kromě obligátních pozorování bez finálních
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz