Obrovský opeřený dravec je populární zejména v mytologických příbězích Středního východu. Pták Roc je ovšem známý i v Evropě. Postaraly se o to globálně oblíbené pohádky Tisíce a jedné noci. Existoval pták Roc, nebo je to jen legenda?
Gigantického opeřence zmiňují i poznámky cestovatele Marca Pola ve třináctém století. Konsternovaný Benátčan píše o obrovském dravci, který je schopný popadnout do pařátů i slona.
Nevynechává ani líčení toho, jak pták Roc zabíjí kořist… Prý ji vynese do výšky a shodí na zem. Poté se pták vrací z povětří k pohodlnému hodokvasu.
Madagaskarská líheň?
Pták Roc se stal brzy součástí středověkých bestiářů, kde se mytologická zvířata prolínala s těmi skutečnými. Později se však začaly hledat možné vazby mezi skutečnou faunou a legendami o létajícím dravci. Pozornost se upřela na ostrov Madagaskar.
Ostatně, už Marco Polo se o tomto ostrovu v Indickém oceánu zmiňuje, když líčí zájem Velkého chána o ptáka Roca. Čím si zasloužil ostrov Madagaskar takovou pozornost? Odpovědí je vyhynulý nelétavý madagaskarský pták Aepyornis. Byl vysoký tři metry, dosahoval hmotnosti až půl tuny…
Původně se uvažovalo, že Aepyornis vyhynul v období kolonizace ostrova před dvěma tisíci lety. Nyní se však ukazuje, že Aepyornis se mohl po ostrově pohybovat ještě ve 12. století.
Znamenalo by to, že kolonie těchto ptáků přišla do dlouhodobého a přímého kontaktu s lidmi.
Mladí běžci, staří letci
Zbývalo však vyřešit ještě jednu záhadu… Pohádkové příběhy vykreslují ptáka Roca jako brilantního letce, ovšem Aepyornis byl nelétavý.
Tento rozpor je vysvětlován tím, že lidé i dospělé ptáky Aepyornis považovali za mladé nedospělé jedince, kteří se teprve létat naučí.
Když takto vypadá nedospělé ptáče, co jen běhá po zemi, jak asi bude vypadat jeho létající rodič?! Fantazie zapracovala, začal se rodit mýtus. Nelétavý Aepyornis se vznesl do vzduchu jako pták Roc.