Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří.
Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, ale při zastávce u Brosna se má vynořit dračí stvoření a začít požírat koně i vojáky.
Svědectví o jeho existenci se během let objevují neustále, přičemž k nejfantastičtějším z nich patří to ze 2. světové války.
Tehdy má nad jezerem nízko prolétat nacistický letoun, jenže drak znovu přichází a čelistmi plnými hněvu jej nemilosrdně stáhne pod hladinu! Jde jen o povídačky místních?
Nebo má Rusko svého skoro až pohádkového ochránce, který v nejvyšší nouzi zasáhne proti nepřátelům?
Samá voda
Odborníci se neustále snaží celé záhadě přijít na kloub. Při zkoumání jezera narazí na jeho dně na podivnou želatinovou hmotu, kterou se z nějakého důvodu rozhodují odstranit výbušninou. Možná doufali, že při tom dostanou i bájné monstrum?
Optický klam tu může vytvářet sirovodík hromadící se u dna a občas unikající k hladině, pozorování se svádí také na plavající srny či zmutovaného velkého bobra.
Zřejmě nejdéle v kuse je Brosno soustavně zkoumáno mezi lety 1996–2003. Došli experti k nějakému jasnému závěru? „Hovořili jsme se svědky, vždy šlo o příčetné, umírněné lidi.
Podle mě historky o monstru nejsou jen pohádkou,“ říká ruská novinářka Marina Gavrišenko, která se expedice účastní. Ljudmila Bolšakov z Moskevského institutu paleontologie je přesvědčena, že nemůže jít např. o přeživšího pravěkého tvora.
Záhadolog Genadij Klimov krčí rameny s tím, že „jezero určitě je tajemné, ale žádného tvora se nám najít nepodařilo.“ Dno Brosna také jizví několik zvláštních puklin. Skrývají podvodní sopku?
Bohužel se zatím nedá určit, jak hluboko sahají a co se pod nimi nachází. Možná domov bájného netvora?