Existují slova, která není radno vyslovit nahlas, protože tím na sebe můžete přivolat kletbu. My vám jedno takové slovo prozradíme. Jen prosíme, abyste nečetli nahlas. Souhlasíte? Inu, dobrá, je to na vaše vlastní nebezpečí. Colobraro!
Colobraro je městečko v jihoitalském regionu Basilicata. Jeho jméno se tradičně nevyslovuje. Ne snad, že by místní lidé nebyli lokálními patrioty. Jednoduše to prý přináší kletbu, smůlu, neštěstí.
Naštvaný advokát
Kdy se název tohoto sídla stal synonymem pro neštěstí? Prý to bylo v rámci jednoho soudního případu, kdy zástupce jedné ze stran prohlásil, že pokud nemá pravdu, ať spadne v soudní síni lustr. Stalo se!
Od té doby to prý jde se štěstím v Colobraru z kopce… Situaci prý ještě zhoršilo působení čarodějnic známých v této oblasti jako „la masciara“, které se zde prý činily ještě v padesátých letech minulého století.
A propos, název městečka pochází z latinského výrazu coluber, který označuje hada. Tento živočich je zde považován za ztělesnění zla.
Mlčeti zlato
S Colobrarem je tak spojováno množství podivných nehod a neštěstí. Jedinou obranou je, aby nikdo nevyslovoval jméno městečka.
Ale znáte to… Přijde turista, chce pochválit místní kuchyni, kvalitu ubytování i rozumnou cenovou politiku zdejších volnočasových aktivit. „Buon giorno, už dlouho jsem se necítil tak dobře jako tady u vás v Colobraru“, pronese nadšeně. Na nešťastníka vzápětí spadne kus omítky…
Kromě zdravotníků vyrazí na místo i hasiči a energetici, protože padající zdivo poškodilo i elektrické vedení a hydrant v rohu ulice. Turistovi hrozí operace, Colobraru zaplavení několika ulic včetně výpadků elektrické energie.
Přitom stačilo jediné… Mlčet, nebo si alespoň nebrat do úst název městečka nikoli nadarmo, ale vůbec!