Historie hradu Moosham nedaleko rakouského Salcburku je krvavá a temná. Nechybí v ní nářek mučených a popravovaných během tmářských čarodějnických procesů. Vrcholem všeho pak bylo vyvraždění hradní posádky pro podezření, že se v noci proměňuje ve vlkodlaky.
Impozantní hradní pevnost se poprvé připomíná ve dvanáctém století, první opevnění se zde však nacházelo již v době Římské říše. Na konci devatenáctého století hrad prošel moderní rekonstrukcí. V současnosti je soukromým majetkem.
Čarodějnické procesy
V letech 1675 až 1690 byl hrad centrem, kde probíhalo vyšetřování i následné exekuce související s čarodějnickými procesy. Popraveno bylo celkem sto třicet devět lidí. Mezi popravenými bylo i třicet devět dětí ve věku od deseti do čtrnácti let.
Plných sto devět lidí bylo popraveno během jediného roku 1681. K odsouzení k hrdelnímu trestu stačilo i obvinění, že dotyčný či dotyčná mohou za špatné počasí v uplynulých letech.
Po skončení čarodějnických procesů si lidé v okolí hradu oddychli. Bláhové však bylo zdání, že se zde život jednou provždy vrátil opět do normálních kolejí.
Vraždění „vlkodlaků“
Na konci osmnáctého století rozrušily obyvatele vesnic v okolí zprávy, že nedaleko hradu Moosham se pravidelně objevují mršiny lesní zvěře i zmrzačená domácí zvířata. Pověrčiví a nevzdělaní vesničané prstem ukazovali na obyvatele hradu. Prý se v noci proměňují ve vlkodlaky a pořádají krvavé výpravy do podhradí.
Nic nezměnily rozumné argumenty těch pár osvícených sousedů… Vesničané vtrhli do pevnosti a celé její osazenstvo na místě povraždili. Hrad byl poté na dlouhé desítky let opuštěn.