Zelený poklad, superpotravina, nový elixír mládí. Taková označení se objevují v souvislosti se zeleným práškem známým jako matcha.
Ve skutečnosti jde o koncentrovaný zelený čaj pocházející z Japonska, který je však v současnosti stále oblíbenější po celém světě.
Stále oblíbenější nicméně ne tak rozšířený, jak by mohl být. Vědecký svět sice určité pozitivní účinky tohoto čaje opatrně přiznává, výzkumů na toto téma však stále není moc a ty které jsou, bývají často zpochybňovány.
Čaj matcha má samozřejmě ale hlavně historickou tradici, ze které pochází tvrzení, že zásadním způsobem dokáže prodloužit věk dožití.
Potvrzovat to mají zkušenosti buddhistických mnichů, kteří čaj matcha pravidelně užívají v soukromí i při nejrůznějších rituálech a kteří údajně zpravidla žijí nadprůměrně dlouho.
Potvrzovat to má také fakt, že v Asii, kde především se čaj užívá, zaznamenávají vědci menší výskyt některých druhů rakovin a dalších vážných chorob. Máme tedy na dosah zázračný lék proti těm nejnebezpečnějším nemocem současnosti?
ZÁKLAD PRO NOVÉ LÉKY?
Zastánci konzumace čaje matcha tvrdí, že jeden jeho šálek má stejné množství prospěšných látek jako deset šálků běžného zeleného čaje.
Pravidelné pití prý zbavuje tělo škodlivých látek, spaluje tuky a zlepšuje paměť, zklidňuje mysl a především působí proti stárnutí organismu a proti nebezpečným jevům, které vedou třeba až k tvorbě zhoubných nádorů.
„Zdravotní přínos zeleného čaje matcha je stále více vnímán a je známo, že může pomoci třeba i při boji s Alzheimerovou nemocí,“ říká David Middleton z univerzity v Lancasteru.
Pokud je ale tohle všechno pravda, proč se dosud nepodařilo tento zázračný lék využít v daleko větší míře i v medicíně? Zastánci pití tohoto čaje věří, že za vše může především pomalý proces přijímání nových léčiv.
Zvláště pokud jsou na přírodní bázi a vychází z nějaké tradice, což je vždy přijímáno velmi skepticky. Čekají nás navzdory tomu v blízké době nové léky využívající právě zelený čaj matcha?