Mar Šošani nebo také „Pan Lilie“. Taková jména dávají novináři a publicisté tajemnému muži, který se po druhé světové válce stává jedním z nejvýznamnějších židovských učitelů, filosofů a rabínů věnujících se mimo jiné i mystickému učení známému jako kabala.
Jeho schopnosti byly – alespoň dle některých jeho žáků – naprosto legendární.
Tento učitel měl být nadán doslova zázračnou pamětí a neuvěřitelnými znalostmi z nejrůznějších oborů – Měl být takřka geniální matematik a vyznal se i ve skrytých zákoutích přírodních věd nebo velkých filosofických problémech.
Podle francouzsko-židovského filosofa Emmanuela Levinase (1906–1995), který byl jedním z jeho studentů, byl však Mar Šošani také velmi výstřední a až chorobně si hlídal své soukromí.
„To zřejmě plynulo z jeho dětských zážitků, kdy byl podle vlastních vzpomínek nucen rodiči předvádět svou zázračnou paměť,“ uvádí v pojednání o Emmanuelovi Lévinasovi český teolog Petr Sláma (*1967).
VĚČNÝ ŽID?
O svou neznámost se Chouchani staral cíleně. Neuváděl své pravé jméno, oblékal se jako chudý tulák a nikdy nikomu neprozradil žádné bližší informace o svém původu.
Údajně také skrýval skutečný rozsah svých podivuhodných schopností, a když už byla situace neudržitelná, odešel (zřejmě v roce 1956) do Jižní Ameriky, kde se ukrýval až do své smrti. Kým ve skutečnosti byl? To už se patrně nikdy nedozvíme.
Jedna teorie praví, že byl prostě jen specifickým, možná do určité míry paranoidním, géniem, který svůj talent úzkostlivě střežil.
Další hypotéza pak praví, že šlo nejspíš o Lévinasova krajana Hilela Perlmana (1895–1968), který své znalosti nabral při cestách po Evropě i Jižní Americe. Ve hře však zůstává i podivuhodnější možnost:
Někteří lidé věří, že Chouchani byl nějakým prastarým kabalistou, nositelem dávného vědění, který byl dost možná starší, než si vůbec umíme představit. Nebo šlo snad o legendárního Ahasvera? Věčného Žida bloudícího po zemi?