19. května 1780: Den nevysvětlitelně temný jako noc děsí obyvatele Nové Anglie.
Domů     Tajuplné kulty starých Řeků: Vlastnoruční kastrace i party plné drog!
Tajuplné kulty starých Řeků: Vlastnoruční kastrace i party plné drog!
od 15.1.2023
3.3tis
Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC – volné dílo
353
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů.

Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci!

Když se řekne náboženství starého Řecka, představí si většina lidí bohy na Olympu, jejichž vztahy připomínají jednu velkou božskou telenovelu. Jejich důstojné sochy a chrámy jsou však ve městech každému na očích a obklopuje je aura jakési olympské důstojnosti.

Méně se už ví, že staré Řecko zná i tajné kulty, které jsou přístupné jen vybraným zasvěcencům. A některé z nich zahrnují i praktiky, které šokují i ve své době – natož pak dnes.

Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.. Foto: CC - volné dílo Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC - volné dílo Kybelé. Foto: CrisO - CC BY-SA 3.0

1. Desetidenní párty

Kult: eleusinská mystéria

Místo původu: Mykény

Ze všech božských věcí, které Athény přinesly do lidského života, jsou tato mystéria nejlepší!“ píše slavný římský filozof a politik Marcus Tullius Cicero (106–43 př. n. l.). Eleusinská mystéria ale nejsou původně athénská.

Vycházejí z tradice mykénské a snad dokonce minojské kultury. Jejich kořeny je třeba hledat na samém počátku doložených řeckých dějin. Celé mysterijní dění se odehrává kolem mýtu o bohyni Déméntér, jejíž krásnou dceru Persefonu znásilní bůh podsvětí Hádes.

Následně ji unese do podsvětí a její matka ji tam musí hledat. Teprve když se unesená Persefona vrátí na zemi, oživí se půda a začne jaro.

Tento cyklus znovuzrození dá základ mysterijním obřadům, při kterých se zasvěcenci zdánlivě rodí k novému životu skrze vytržení a extázi.

Pozor, přísně tajné!

Největší slavnosti eleusinských mystérií vypukají na přelomu září a října a trvají celých deset dní. Lid tuhle slavnost miluje. Zahrnuje totiž nezřízenou konzumaci různých opojných nápojů. Eleusinská mystéria jsou na vrcholu své slávy masovou záležitostí.

Účastníci se dělí na kněze-profesionály, inicianty, kteří jsou na mystériích poprvé, a zkušené účastníky, kteří se účastní již poněkolikáté. Samotný průběh je držen v tajnosti, znalost obřadů je předávána mezi kněžími jen ústně.

Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC - volné dílo
Fulvia, manželka Marca Antonia, se baví s uříznutou hlavou Cicera, který byl popraven na příkaz jejího manžela. Foto: CC – volné dílo

Mystika na drogách

Mnoho účastníků si pravděpodobně ani nepamatuje přesně, co všechno prožili, protože vrcholem celého slavení je celonoční „panichis“, při níž se nejen divoce tančí za zvuků hudby, ale především popíjejí nápoje obohacené o psychotropní látky.

Účastník tedy ve víru a hemžení, spolu se stovkami dalších, přestává vnímat, co je skutečnost, co je drogové opojení a co je halucinace z únavy. Není divu, že to většině lidí pak přijde mystické a nadpozemské.

První ateista na útěku

Jsou ale i tací, kteří si z tajemství kolem eleusinských mystérií mnoho nedělají. Nejlepším příkladem je filozof Diagoras z Mélu. Ten je někdy pokládán za prvního velkého ateistu. Mystérií se účastní, ale jenom proto, aby se jim následně vysmál.

K veliké nelibosti eleusinských kněží prozrazuje veřejně některé jejich prvky a ukazuje jejich nesmyslnost. Jde dokonce tak daleko, že prohlásí, že žádní bohové nejsou. To už je moc i na poklidné Athéňany a rozhodnou se ho postavit před soud.

Aby unikl trestu, musí Diagoras město opustit. Památka na něj ale zůstává živá a nenávist, kterou k němu zasvěcenci chovají, také. Na vymýcení oblíbeného kultu je ale jeden kritický filozof málo.

Eleusinská mystéria přežívají až do konce 4. století a přítrž jim – jako pohanské nemravnosti – udělá až vzmáhající se křesťanství.

Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.. Foto: CC - volné dílo
Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.. Foto: CC – volné dílo

2. Ukradnou ji u Nilu

Kult: Isidina mystéria

Místo původu: Egypt

Pokud jde o náboženské myšlenky, rituály a kulty, tak starověcí řečtí a římští okultisté doslova kradou jako straky. Z kultur v okolí si bez mrknutí oka vypůjčují zajímavá božstva i s jejich tajnými rituály. A co se k takovému vypůjčení hodí lépe než Egypt!

Jméno jedné bohyně se v souvislosti s tajnými rituály skloňuje ve všech pádech: Isis.

Vzorem panny Marie

Egyptské tradice se do řeckého světa dostávají poté, co Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dobude Egypt a je zde oslavován jako „Pán vesmíru“ a zachránce.

Egyptská božstva, z kterých dýchá jisté exotické tajemství, se téměř přes noc stávají hitem. Co na tom, že velká Matka, jak je Isis nazývána, konkuruje vlastním řeckým bohyním jako je Démétér nebo Afrodita, co je nové a exotické, to táhne!

A její popularita hned tak nevyhasne. Od Řeků přejímají Isidina mystéria i Římané a její postava s bohem Hórem jako nemluvnětem se dokonce stává vzorem pro křesťanské zobrazování Panny Marie!

Bohyně přichází ve spánku

Zasvěcení bohyni Isis vyžaduje sebeovládání. Nejméně 10 dní se musí adept přísně postit a zdržovat se všech tělesných rozkoší. Pak je uveden do chrámu, kde přečká noc.

Co se během této noci děje nevíme – antičtí autoři se o tom bojí mluvit a uvádějí jen, že se adept ocitá na hranici smrti. Když noc přečká, dostane se mu zjevení samotné bohyně a ráno ho kněží obléknou do slavnostního roucha a je oslavován věřícími.

Zvrhlý Caligula

Mimořádným ctitelem Isis je i nechvalně proslulý římský císař Caligula (12–41). Přímo v Římě podporuje provádění jejích obřadů, organizuje procesí a sám se nechá zasvětit do všech tajemství s kultem spojených.

Tato obliba tajemných a temných obřadů se u něj pojí s krutostí a sadismem, které mu vyslouží nepěkné místo v učebnicích dějepisu. Ale i další císaři mají Isis v oblibě.

O Vespasiánovi (9–79) se například říká, že před důležitými rozhodnutími odchází trávit noc v Isidině chrámu a čeká tam na zjevení.

Kybelé. Foto: CrisO - CC BY-SA 3.0
Kybelé. Foto: CrisO – CC BY-SA 3.0

3. Den krve. Doslova…

Kult: mystéria Kybelé

Místo původu: Anatolie

Asi nejvíc šokující ze všech řeckých mystérií je pro nás – stejně jako pro staré Řeky – kult bohyně Kybelé. Počátek tohoto kultu se pojí s mytickou postavou Attise, krásného mladíka, který se do ní zamiluje.

Když ho jeho rodina chce bohatě provdat za dceru krále, propadne Attis zoufalství. Když hudebníci hrají svatební píseň, vezme do ruky nůž a sám sebe vykastruje, aby sňatku unikl!

Podle této legendy se tak stává zakladatelem Kybeliných kněží-zasvěcenců, kteří se vyznačují právě tím, že byli kastrovaní – často vlastní rukou!

Kastrace v extázi

Největší Kybelin svátek připadá na 24. března. Jeho název znamená doslova „den krve“ a dobře popsaný ho máme z římské doby. Právě tohle je totiž den, kdy se budoucí zasvěcenci kastrují.

Aktu předchází dlouhá oslava, při které se během několika dní adepti, oblečeni do žlutých ženských šatů, s náušnicemi a výrazně nalíčeni, postupně dostávají – i za pomoci různých přírodních drog – do stavu vytržení.

Kdo přežije, bude kněz!

Když pak přijde „den krve“, rozpoutá se pozdvižení. Kybelini kněží divoce běhají, bičují se za zvuků píšťal a tamburín, na oltář bohyně cákají svou krev, aby se tak připodobnili božskému Attisovi.

A v okamžiku nejvyššího vytržení se chopí nože… Kdo takovou kastraci přežije, zůstane pak již doživotně při Kybelině chrámu jako kněz.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 17.5.2024 2.0tis
Zřejmě každý zná Faustův dům neboli Mladotovský palác, nacházející se na jižním konci Karlova náměstí v Praze. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům, alchymistovi Edwardu Kellymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který zde údajně prováděl své hlučné chemické pokusy... Spolek s ďáblem? Aura tajemna se zde vznáší dodnes
od 17.5.2024 2.3tis
„To je ale krásný chlapeček,“ pochválí mamince miminko v kočárku náhodná kolemjdoucí. V matce hrkne. Ta žena měla takový zvláštní pronikavý pohled. Co když malého uhranula? Snad Filípka ochrání červená mašle, kterou mu přivázala na ručičku. Naštěstí je červená barva jen jedním z mnoha ochranných prostředků proti negativním silám… [gallery ids="125036,125037,125038,125039,125040,125041,125042,12
od 15.5.2024 2.5tis
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní kamenný kruh v Holašovicích vztyčený v roce 2008.     Každý už asi někdy slyšel o Stonehenge. Tato megalitická památka se nachází v jižní Angli
od 14.5.2024 3.0tis
Honosným sídlem na okraji Londýna se nesou prapodivná slova, jež neodpovídají žádnému známému jazyku. Rozechvělými rty je šeptá alchymista Edward Kelley.     Klečí přitom na zemi a hledí do temně lesklého obsidiánu. John Dee sedí za stolem a pečlivě vše zaznamenává. Kelleyemu se totiž právě díky enochiánštině podařilo navázat spojení s jin
od 13.5.2024 2.6tis
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se totiž na tomto místě zjevil svatý Vojtěch, patron naší země, jako rytíř v zeleném plášti - a ukázal zde prý na pramen čisté vody. Byl snad právě na tomto místě později postaven kostel svatého Jana Nepomu
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso