Je 31. prosince a v malém městečku Beebe v americkém státě Arkansas se, stejně jako jinde, chystají s úderem půlnoci oslavit příchod nového roku.
Zhruba kolem 23. hodiny se však stane něco nevysvětlitelného. Z nebe se na ztemnělé město začnou snášet tisíce dezorientovaných kosů. Co se tehdy přihodilo?
Ptáci v Beebe zničehonic poletují snad úplně všude, narážejí do stromů, do zdí, do sloupů. Téměř to připomíná scénu z ikonického Hitchcockova hororu. Ulice města jsou za pár minut poseté mrtvými tělíčky ptáků a místní lidé jsou zcela v šoku.
„Jeden z nich málem trefil mého kamaráda do hlavy,“ popisuje situaci Christy Stephens, která tou dobou stojí venku před domem, kde se koná silvestrovský večírek.
Vyděsily je rachejtle?
Vyšetřovatelé, kteří se později událostmi v Beebe zabývají, dojdou k závěru, že v městečku toho dne roku 2010 spáchalo sebevraždu bezmála 5000 kosů. Co však bylo příčinou jejich tak iracionálního chování? Oficiální odpověď zní: rachejtle.
Ptáky, kteří se v obrovském hejnu přesouvali podél města, vyděsily záblesky a hlasité zvuky na obloze. Jakmile se první z nich začali zmateně snášet k zemi, ostatní je následovali.
Vysvětlení je to sice poměrně logické, ale v žádném jiném americkém městě ani kdekoliv jinde se toho dne nic takového nestane. Na 500 mrtvých ptáků sice najdou následujícího rána v ulicích Los Angeles, nejde však o jediný druh a ani počet není tak vysoký.
Navíc se to od té doby už neopakuje. A konečně, celá událost se odehraje ještě před půlnocí, kdy se odpaluje nejvíce rachejtlí. Je tedy takové vysvětlení to správné?
Záhadné úmrtí ryb
Masová kosí sebevražda v Beebe se navíc odehraje jen necelý týden poté, co bylo v řece Arkansas v západní části státu nalezeno více než 80 000 mrtvých ryb. V obou případech sice vyšetřovatelé tezi o otravě vyloučí, ale konspirační teorie se objevují dodnes.
Některé tvrdí, že se jednalo o utajený vládní experiment s elektromagnetickými zbraněmi, jejichž impulzy zvířata zmátly. Podle jiných šlo o biologickou zbraň, jiné teorie připouštějí také možnost nepovedeného teroristického útoku.
Objevila se však také tvrzení, že tyto události jsou předzvěstí roku 2012, kdy měl podle mayského kalendáře nastat konec světa. Dnes už samozřejmě víme, že nenastal, ovšem otazníků kolem událostí posledního prosincového týdnu roku 2010 je i dodnes požehnaně. Mohou mít některé z těchto teorií reálný podklad?
Ptáci umírají i jinde
Přestože se události z Arkansasu už neopakovaly, neznamená to, že podivná úmrtí ptáků se jinde ve světě nestávají. Jen pár dní poté, co zpravodajské weby zaplnily události z Beebe, jsou desítky mrtvých ptáků nalezeny ve Švédsku.
V roce 2017 najde zhruba 120 ptáků smrt na ropném poli v Kanadě a podivná nemoc si vybírá v řadách ptáků oběti i v roce 2019 v Aucklandu. Souvisejí snad nějak tyto jevy s tím, co se dělo na Silvestra roku 2010 v Arkansasu?
Nevysvětlitelné chování zvířat ve světě
Podivné chování některých tvorů se občas daří zachytit i na fotografii, jako například úhoře, který v roce 2018 uvízl hlavou napřed v čumáku tuleně.
Ve stejném roce vyvolal senzaci mýval, který v americké Minnesotě vylezl po zdi až na střechu třiadvacet pater vysokého domu. Horolezecký výstup mu zabral dvacet hodin.
U pláže v severní Francii se pravidelně objevoval delfín, kterému dali jméno Zafar. Mnohokrát se otíral o plavce i o lodě, což se považuje za projev sexuální touhy. Úřady nakonec musely pláž zavřít, kdykoliv se objevil. Co takovéto zvláštní ojedinělé projevy způsobuje?