Svatý grál jitří fantazii všech hledačů historických artefaktů. Pokud přijmeme za pravdivý názor, že pohár, jenž sehrál úlohu při Poslední večeři a který sloužil po ukřižování Ježíše i k zachycení jeho krve, opravdu existoval, začneme jej hledat.
Jedním z míst, kdy by se mohl svatý grál nacházet, je i kaple v polské obci Chwarszczany. Proč by zrovna zde měla být ukryta tato nejposvátnější relikvie křesťanství ?
Vydáme se po stopách svatého grálu a téměř vždy narazíme na templářské rytíře. A je to právě kaple v obci Chwarszczany, která je místem posledního odpočinku několika významných templářských rytířů. Kapli postavili v roce 1232 templáři z červených cihel. Objekt sloužil jako svatostánek i jako opevnění v neklidných časech.
Území templářů
Kaple byla opakovaně zkoumána odborníky, ale teprve nedávno se podařilo odhalit zajímavou skutečnost. Z objektu totiž vede skrytá chodba do podzemní komory.
Toto zjištění koresponduje i s dávnou legendou, že pod kaplí je rozsáhlý podzemní prostor, do něhož se kdysi dalo vstoupit i prostřednictvím maskovaného vchodu v zaniklé studni.
Kaple v obci Chwarszczany byla pro templáře velmi důležitá. Stála v srdci jejich východoevropské provincie. Nepřekvapí tak příběh, že právě zde prý ukryli templáři i svatý grál.
Přepravu legendární relikvie do této části Evropy jim mohlo ulehčit i Baltské moře. Do přístavního města Štětína je to přibližně osmdesát kilometrů.
Kopie Božího hrobu
Templářské stavby a zejména jejich neprobádané podzemí jsou v západním Polsku velmi přitažlivým tématem pro historiky i nadšené amatéry.
Konstrukční řešení templářské kaple v obci Chwarszczany je považováno za symbolickou kopii Božího hrobu nebo Šalamounova chrámu. I to by mohl být argument pro to, že se v podzemí skrývá něco velmi cenného.
Po potlačení templářů převzali správu nad kaplí johanité. Ani oni však nemuseli mít o tajné podzemní kryptě informace. Tu prozradilo až pátrání georadarem. Co se zde ukrývá? Uvidíme…