Ztracený náhrdelník slezské šlechtičny Daisy Hochberg von Pless je spojený s legendou, která nás zavede až do jemenského Adenu na pobřeží Arabského moře.
Důvodem je fakt, že mysteriózní šperk byl sestaven z pravých perel, jejichž vylovení z mořského dna mělo stát život jemenského potápěče. Ještě než zemřel, pronesl kletbu na adresu budoucího šperku i krásné majitelky náhrdelníku.
Daisy Hochberg von Pless (1876-1943) byla šlechtična vlastnící rozsáhlé statky ve Slezsku – nyní součást Polské republiky. V období první poloviny dvacátého století byla velmi sledovanou členkou nablýskané evropské aristokratické komunity.
Přeloženo do jazyka moderní doby, byla celebritou, která se často objevovala i na stránkách novin a časopisů.
Tragická nehoda potápěče
Příběh Daisina tajemného náhrdelníku se začíná odvíjet v době, kdy byli manželé von Pless na svatební cestě. Jednalo se o líbánky ve vší okázalosti, odbývaly se na luxusní jachtě v exotických scenériích Rudého a Arabského moře.
V rámci celého putování měl vzniknout i originální dárek pro novomanželku – několik metrů dlouhá šňůra náhrdelníku z pravých perel. Ty však bylo nejprve nutné získat z mořského dna.
Manželé si v jemenském Adenu najímají potápěčskou skupinu, která pro ně měla perly vylovit. Budoucí majitelé perel prý potápěče nutili k ponorům až na hranici jejich sil a nedopřávali jim potřebného odpočinku.
Není se tak čemu divit, že při získání největší perly došlo k nehodě, při níž jeden adenský potápěč zemřel. Ještě před svou smrtí však stihl vyslovit strašlivou kletbu.
Osud šlechtičny a šperku
Jak se projevila kletba z Arabského moře v dalších osudech mimořádně cenného náhrdelníku i v biografii jeho majitelky? Pravdou je, že zejména za druhé světové války musela Daisy řešit řadu smutných situací.
Jeden z jejich synů byl například zatčen německou tajnou policií – gestapem. Ačkoli byl nakonec osvobozen, umírá na následky prodělaného věznění. Stopa náhrdelníku mizí po skončení druhé světové války.
Když v roce 1943 Daisy Hochberg von Pless umírá, je pohřbena společně i s onou prokletou šňůrou perel. V roce 1946 mělo být mauzoleum Hochbergů násilně otevřeno vojáky Rudé armády a šperk odcizen.
Objevují se však i informace, že část perlové šňůry byla později nalezena. Osud šperku provází stále řada nejasností a spekulací. Souvisí to s dávnou kletbou jemenského potápěče? Kdoví…