Zvláštní bytost připomínající křížence ryby a mladé dívky byla již několikrát spatřena na plážích izraelského města Kirjat Jam. Objevuje se výhradně při západu slunce a město slibuje tučnou odměnu tomu, kdo ji jako první vyfotí.
Do pátrání po mořské panně se pustili také dokumentaristé vyšetřující různé záhadné jevy.
Kirjat Jam je tiché město na severu Izraele, jeho pláže omývají vody Středozemního moře a už odedávna se tu vyprávějí příběhy o mořských pannách. V létě roku 2009 tyto staré příběhy dostávají nečekaně konkrétní obrysy.
Záhy po dokončení promenády podél moře totiž prudce vzrůstá počet hlášení o spatření bytosti, o níž se mnozí domnívají, že se vyskytuje pouze v pohádkách. Hlášení přicházejí od různých svědků, kteří se navzájem neznají.
„Mnoho lidí nám říká, že jsou si jisti, že mořskou pannu viděli, a to nezávisle na sobě,“ tvrdí reportérům tehdejší mluvčí městské rady Natti Zilberman. Že by přece jen mořské panny existovaly?
Vedení města v reakci na tato hlášení nabídlo odměnu ve výši něco přes 22 milionů korun tomu, kdo pomůže ukončit spekulace o věrohodnosti zpráv a mořskou pannu Kirjat Jamu vyfotí.
Dívka s rybím ocasem
Jedno z prvních hlášení v roce 2009 podává tamní rezident Šlomo Cohen, který se jednoho večera procházel s přáteli po pláži. Ženě ležící v písku opodál zprvu nevěnují žádnou pozornost, i když podle Cohenových slova ležela nějak podivně.
„Nejdřív jsem si myslel, že je to jen další opalovačka, ale když jsme se k ní přiblížili, skočila do vody a zmizela. Všichni jsme byli v šoku, protože jsme viděli, že má ocas,“ líčí svědek. Podobné zážitky brzy začnou hlásit i další lidé.
Bytost shodně popisují jako dívku či mladou ženu, která má místo nohou rybí ocas. Vídána je prý pouze při západu slunce, a když je ve vodě, skáče jako delfín a předvádí různé triky.
Že by ale šlo o mylnou identifikaci delfína či nějaké velké ryby, svědkové popírají. Jsou si jisti, že horní polovina těla patřila ženě. Přežívá v izraelských vodách mytická mořská bytost?
Hledali ji i filmaři
Zprávy o výskytu mořské panny a milionová odměna vypsaná městem Kirjat Jam k tamním plážím pochopitelně přitáhne zástupy turistů, kteří s fotoaparátem v ruce doufají, že se jim tajemná obojživelná bytost ukáže.
Události v Izraeli nakonec upoutají pozornost amerických tvůrců dokumentárního seriálu Dobyvatelé ztracené pravdy, kteří vyšetřují záhadné jevy po celém světě.
V rámci reportáže tráví filmový štáb pořadu týden na plážích města Kirjat Yam, kde každé ráno a večer natáčí pod vodou i nad vodou.
Nezvratný důkaz o existenci mořské panny v izraelských vodách jejich pátrání sice nepřinese, přesto však badatelé neodjíždějí s prázdnou. Jedné noci v pozdních hodinách na moři zaznamenají něco, co vypadá jako lidská postava, která vzápětí zmizela pod hladinou.
Výzkumníci se za ní okamžitě potopí, ale vystopovat se ji už nepodaří. Měli tamní mořskou pannu na dosah, nebo jsou ohlášená pozorování výsledkem mylné identifikace velkých ryb zkreslených ubývajícím večerním světlem, jak míní skeptici?
Obojživelník Kaspického moře
Mořským humanoidům se podle všeho na Blízkém východě poměrně daří. Vlastního tvora má také Kaspické moře. Vídán je často u pobřeží Íránu, kde mu říkají Runan-šáh, tedy Pán moří a řek.
Jeho tělo vypadá téměř lidsky, ale místo rukou a nohou má ploutve a jeho hlava se podobá spíše té žraločí.
Mořem prý proplouvá v doprovodu velkých ryb a po jeho návštěvě zůstává moře ještě několik dnů křišťálové čisté a velmi štědré k rybářům, kteří v těch dnech mají žně.
O jeho původu se nic neví, ale traduje se, že jeho výskyt může nějak souviset se znečištěním moře. Objevuje se totiž zejména tehdy, zvyšuje-li se těžba ropy v Kaspickém moři, či v době, kdy se k životu probouzí některá z mnoha tamních podmořských sopek.