„Odkud vlastně pocházíte?“ ptají se den co den lidé Sarah Colwill. Obyvatelka západoanglického Plymouthu totiž hovoří anglicky jen s těžko srozumitelným čínským akcentem. Má to ale jeden háček.
Jedenačtyřicetiletá žena je rodilá Angličanka, celý život strávila ve svém domovském městě a s Čínou nemá nic společného!
Zní to jako příběh z pohádky. Člověk se probudí z dlouhého snu a najednou ovládá řeč, kterou nikdy předtím neuměl, dokonce ji ani nestudoval. Na rodný jazyk si ale naopak nemůže vzpomenout.
Ač se to může zdát neuvěřitelné, podobné případy se skutečně již několikrát staly! Vědci nad tzv. syndromem cizího jazyka, respektive cizího přízvuku jen bezradně kroutí hlavami. Jak tato prapodivná porucha vlastně vzniká?
I když se může zdát praktické naučit se cizí řeč jako mávnutím proutku, lidé s tímto postižením rozhodně nemají jednoduchý život.
Šokuje své příbuzné
Až do svých 35 let je Sarah Colwill (*1975) zcela obyčejnou občankou města Plymouth v západoanglickém hrabství Devonu. Často ji však trápí silné bolesti hlavy. K zásadnímu zvratu v jejím životě dochází v březnu 2010, kdy prodělá infarkt.
Naštěstí je včas převezena do nemocnice a nebezpečný záchvat přežije. Když se ovšem po mrtvici probudí, nestačí se její příbuzní divit.
Sarah dočista ztratila svůj západoanglický přízvuk a místo toho šišlá a komolí anglická slovíčka, jako by se do země právě přistěhovala z východní Asie!
Přestože se z ostatních následků infarktu brzy zotaví, čínský akcent Colwill zůstane napořád a co je horší, doktoři jí nedokážou říct proč. Podle odborníků navíc není jisté, zda se Sarah její dřívější hlas někdy vrátí. Mohla ale dopadnout ještě mnohem hůř.
Přátelé ji odsoudí!
Poprvé se syndrom cizího jazyka objevuje už v roce 1941 v nacisty okupovaném Norsku.
Tehdy jedna místní žena jménem Astrid (1913–?) utrpí během leteckého bombardování vážné zranění hlavy a následně začne proti vlastní vůli hovořit s německým přízvukem!
Norové ji pochopitelně považují za nacistickou špionku a nebohá Astrid kvůli poruše přijde o všechny přátele. Syndrom postihne také roku 2011 Američanku Karen Butler (*1955). Ta se kvůli potížím s dásněmi musí podrobit operaci.
Po probuzení z narkózy nicméně shledá, že mluví dokonalým skotským akcentem, třebaže Skotsko nikdy nenavštívila. „Nejdřív jsem to připisovala velkému otoku tváří, ale za týden otok zmizel a divný přízvuk mi zůstal,“ popisuje svůj zážitek překvapená pacientka.
I Butler se otravného postižení dosud nezbavila. Co za syndromem cizího přízvuku stojí?