I po více než sedmdesáti letech není jisté, co způsobilo hromadnou otravu obyvatel jihofrancouzské obce Pont-Saint-Esprit. V roce 1951 zde propukla otrava, která postihla více než 250 lidí. Pět z nich zemřelo.
Oficiálně se uvádí, že příčinou otravy byl námel obsažený v mouce. Nyní se zdá, že všechno bylo možná jinak!
Dne 15. srpna 1951 začali obyvatelé obce pociťovat různé psychické a fyzické příznaky otravy. Pronásledovaly je halucinace, měli silné bolesti břicha. Stav některých z nich vyústil až v psychotické šílenství, kdy ohrožovali okolí i sami sebe. Skončili tak ve svěrací kazajce v psychiatrické léčebně.
Noc apokalypsy
Nejčastěji uváděným závěrem vyšetřování bylo, že v místním pekařství byla pro várku pečiva použita mouka s vysokým obsahem námelu.
To znělo celkem logicky, protože otrava námelem skutečně způsobuje psychické potíže, se kterými se obyvatelé obce obraceli na lékaře. Dalším vysvětlením byla možná otrava rtutí.
Zajímavé je, že příznaky otravy se projevovaly i v širším okolí. Jejich epicentrem ovšem byla obec Pont-Saint-Esprit. Vrchol otravy s jejími nesilnějšími projevy zde byl pojmenován jako „noc apokalypsy“.
Tajný experiment?
V posledním době se však objevují informace, že za hromadnou otravou mohl být i tajný experiment speciálních jednotek americké armády a zpravodajské služby CIA. Příčinou otravy prý nebyl námel, ale syntetická droga LSD. Americká armáda a zpravodajská služba se tak měly v padesátých letech minulého století věnovat výzkumu účinku LSD a jeho možného použití na bojišti za účelem oslabení nepřítele.
Tajní agenti prý ve vesnici LSD přimíchali nejen do mouky, ale také jej šířili vzduchem ve formě aerosolu. Tyto spekulace samozřejmě odporují závěrům oficiálního vyšetřování celého děsivého a tragického incidentu.