Stává se to prý zejména za chladných a větrných zimních nocí. Na řece Tombigbee River v americkém státě Alabama se náhle objeví přízrak hořícího obstarožního kolesového parníku. Tento podivný výjev má však předobraz ve skutečné katastrofě. Jaké?
Psal se 1. březen 1858. Parník Eliza Battle měl tradičně napilno. Ostatně, bylo to velice oblíbené říční plavidlo.
Na vodu byl parník spuštěn v roce 1852. V roce 1854 byl na jeho palubě hostem i jistý Millard Fillmore, který byl o rok dříve ve funkci 13. prezidenta Spojených států.
Požár se vymkl kontrole
Při osudné plavbě se na parníku nacházelo šedesát cestujících a čtyřicetičlenná posádka. Náklad tvořilo rovněž tisíc dvě stě balíků bavlny. Právě jeden z nich začal z nezjištěných příčin hořet.
Silný vítr způsobil, že se oheň rychle šířil a požár se brzy vymkl kontrole. Neovladatelnou loď začal unášet proud. Cestujícím a posádce nezbylo nic jiného, než hledat spásu v ledových vodách řeky.
Zahynulo třicet tři lidí. Někteří přežili jen proto, že se jim podařilo ve vodě zachytit balíků bavlny, které pak posloužily jako improvizované záchranné vory.
Zlé a varovné znamení
Přízrak parníku Eliza Battle patří v Alabamě k tamnímu folklóru. Strašidelné pozorování hořícího kolesového parníku je obvykle hlášeno přibližně z téže lokality, kde ke katastrofě v roce 1858 došlo. Přízračná scéna údajně zahrnuje pouze parník. Nebyla zaznamenána žádná svědectví o přítomnosti „lidí“ na jeho palubě.
Tamní komunita považuje přízrak hořícího parníku za velmi zlé a varovné znamení. Týká se však pouze lodí na řece, nikoli osídlení na březích Tombigbee River.