V oblasti česko-polské hranice se v údolí potoka Czermnica nachází legendami opředený skalní útvar nazývaný Czartowski kamien – Čertův kámen. Jsou na něj navázány dvě rozdílné legendy. Co z nich dokážeme vyčíst?
Žulový útvar Čertův kámen najdeme mezi obcemi Czermna a Pstrazna v Dolnoslezském vojvodství. Masa kamene se nyní ukrývá v okolní vegetaci. Je však pravděpodobné, že v minulosti to bylo zdaleka viditelné a izolované místo.
Dva příběhy
Polské legendy informují, že se zde v minulosti nacházela nějaká malá stavba. Buď se jednalo o improvizovaný lovecký šlechtický letohrádek, nebo lidovou lesní krčmu. V obou případech zde ale probíhalo něco, co nebylo v souladu s obecnou morálkou i zákonem.
Jednat se mohlo o hazardní hry, sexuální násilí, nebo o kombinaci obou aktivit, které byly jistě zejména církevním představitelům trnem v oku. Obě legendy končí stejně – místo bylo proměněno „v kámen“ jako trest za hříchy, které se zde staly.
První legenda vypráví, jak si šlechtici na toto místo – za použití násilí – přiváželi dívky k nočním radovánkám. Místní lidé prý zavolali na pomoc samotného ďábla, který proměnil hříšnou lokalitu v kámen.
Druhá legenda hovoří o tom, že zde čert odloudil místním chasníkům jejich milé a navíc je ještě v kartách obehrál o všechny peníze. Mládencům se to z pochopitelných důvodů nelíbilo a zaútočili na čerta noži. Celé místo následně zkamenělo.
Čert i ďábel
Výše uvedené legendy jsou natolik podivné, že mohou mít reálný základ v nějaké skutečné dávné události. Pravda, příliš se zde prolínají motivy ďábla a čerta. To je však u lidových příběhů typické.
Právě v lidové kultuře se poněkud groteskní představa démona-čerta odlišovala od podoby ďábla, jehož stvořily spíše oficiální teologické úvahy. Čerta bylo možno obelstít, s ďáblem to však bylo mnohem složitější.
Snad proto jsou v kontextu Čertova kamene k dispozici dvě legendy. „Šlechtická“ varianta obsahuje ďábla, „plebejská“ čerta. Podle neověřených informací, byl v lese u Čertova kamene zaznamenán okem patrný půdorys nějaké stavby.
Pokud by se zde potvrdila existence středověkého objektu, byl by to argument, že legenda o Čertově kameni může mít reálný základ v nějaké dávné dramatické události. Ďábel, nebo čert?
To už mohl být jen způsob, jak se s likvidací zdroje problému tehdy lidé vyrovnali a zajistili si klidný spánek, co myslíte?!