Hluboko pod hladinou oceánů leží ukryté pevniny, jež kdysi bývaly součástí světa na souši, ale příroda je vymazala z map. Jednou z nich je i Doggerland, zapomenutý kus země, který před 8000 lety pohltil vodní hrob na severu Evropy. Jaký je jeho příběh?
Když se podíváte na mapu Evropy, mezi Dánskem a Velkou Británií najdete jen modrou propast s názvem Severní moře. Jenže někde hluboko pod jeho hladinou se nachází ztracené tajemství z dávných časů. Doggerland.
Vědci poprvé začali o hypotéze existence zmizelé pevniny na severu Evropy uvažovat již počátkem 20. století. Přivedly je k tomu podivné indicie, které v průběhu let jižní oblast Severního moře vydávala.
Rybáři zde například uprostřed ničeho tahali z vody podivné kosterní pozůstatky suchozemských zvířat, nebo nástroje vytvořené lidskou rukou. Několikaletý výzkum prvotní domněnku o potopené zemi definitivně potvrdil v loňském roce.
Pevnina na dně moře dostala název Doggerland. Jaký je její příběh?
Hustě osídlená Atlantida severu
Současné odhady předpokládají, že Dogerland zmizel pod vodou někdy ve střední době kamenné, tedy asi před 8000 lety. Do té doby na něm ale žili lidé. Země o velikosti dnešní Kalifornie byla pravděpodobně dokonce bohatě osídlená a navíc úrodná.
Souš se měla podle odborníků rozkládat od Skotska k Dánsku a dále až k ostrovům v kanálu La Manche. O dobových obyvatelích Doggerlandu toho sice zatím mnoho nevíme, vědci však mají k dispozici celou řadu předmětů denní potřeby, které se po nich v moři uchovaly.
Ty jim pomáhají rekonstruovat život na ztracené pevnině. Je údajně možné, že kultura Doggerlandu byla na svou dobu poměrně vyspělá. Někteří badatelé tudíž předmětný kus země nazývají poněkud vzletně Atlantidou severu.
Osudové vlny
Podle vědeckých hypotéz měl Doggerland tvořit dosud netušenou suchozemskou spojnici mezi současnými Britskými ostrovy a Evropou. Ještě na konci poslední doby ledové tedy mezi Skandinávií a Velkou Británií zřejmě existovala pěší cesta.
Co se ale s Doggerlandem stalo a proč se ocitl pod vodou? V odpovědi netřeba hledat žádné velké tajemství. V osudné době výrazně stoupala hladina oceánů a Doggerland jednoduše neležel dost vysoko.
Ještě předtím, než se však tato země definitivně potopila, bičovaly ji obří vlny tsunami, které zlikvidovaly její povrch a vše, co na něm do té doby lidé vybudovali.
Pro tehdejší obyvatele Doggerlandu se muselo jednat o katastrofu těžko představitelných rozměrů. „Vlny tam mohly být až 10 metrů vysoké. Každý, kdo by v té chvíli stál venku na mokřinách, by byl roztrhán na kusy.
Valící se voda měla tak obrovskou sílu,“ přibližuje průběh zkázy Doggerlandu profesor geologie David Smith z Oxfordské univerzity.
Rekonstrukce ztraceného světa
Celé týmy uznávaných odborníků se nyní zabývají někdejší podobou Doggerlandu a snaží se zrekonstruovat, jak to zde před tisíci let mohlo vypadat. „Nyní jsme schopni vymodelovat flóru i faunu Doggerlandu a vytvořit podobu dávných lidí, kteří tam žili.
Začínáme být schopni porozumět dramatickým událostem, které je postihly, včetně stoupání hladiny moře a devastující vlny tsunami,“ referuje o rychlých pokrocích badatelů britský geolog Dr. Richard Bates.
Jeho kolegové již nyní vědí například i to, kudy na Doggerlandu tekly řeky. Do jakých podrobností ještě v pátrání po minulosti dokážeme zajít?
Objev Doggerlandu opět křísí myšlenku neznámých světů ztracených ve vlnách oceánů. Ačkoliv se mohou legendy o zmizelých pevninách jevit v dobách pokročilé vědy jako prosté báchorky, tento nález ukazuje, že tomu tak není.
Jak je totiž vidět, stále nevíme, co všechno nám tají nekonečné vodní hlubiny. Dávné pověsti o velkých potopách a zmizelých kontinentech by tak možná nemusely být tak úplně scestné.