V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již celá staletí, pyramidy svá tajemství lehko nevydávají. Patří k nim i záhadný vztah těchto monumentálních staveb k souhvězdí Orion.
Pyramidy v Gíze patří mezi pověstných sedm divů starověkého světa. Jsou však zároveň jedinými stavbami, které se z tohoto legendárního seznamu dochovaly do současnosti. Nyní jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Souhvězdí Orion
Pyramidy v Gíze jsou však nejen kolosální stavby. Je v nich zašifrováno i množství poselství, nejasných významů a funkcí.
Některé hypotézy například tvrdí, že trojice velkých pyramid v Gíze, zejména pak Cheopsova pyramida, je postavena tak, aby zrcadlila postavení hvězd v souhvězdí Orion. Proč? Staří Egypťané ztotožňovali souhvězdí Orion s Usirem, bohem podsvětí.
Orionu blízká hvězda Sirius zase byla spojována s Usirovou manželkou Eset. V souhvězdí Orionu měly navíc sídlit i duše samotných bohů.
„Výtahy ke hvězdám“?
V roce 1993 pomohly moderní technologie poodhalit tajemství záhadných šachet ve struktuře Cheopsovy pyramidy. Do té doby se soudilo, že měly pouze funkci větracích otvorů. Nebyla to tak docela pravda.
Jedná se totiž o jakési polygony, ze kterých údajně bylo možno startovat do posmrtného života. Kam? K souhvězdí Orionu, snad i ke hvězdě Sirius. Zde se naskýtá opět otázka, zda Egypťané neměli něco společného s neznámou mimozemskou civilizací.
Egyptská kniha Amduat totiž uvádí, že na pláních okolo hvězdy Sirius žijí i ze Země unesení zemědělci. Jak se tam dostali? „Výtahy ke hvězdám“ na Cheopsově pyramidě by možná rády vyprávěly, pokud bychom jim dokázali správně porozumět, co říkáte?!