Vraclav, kterou najdeme nedaleko Vysokého Mýta, kdysi bývala skutečně významným centrem.
V říjnu roku 1108 zde byl také vyvražděn významný rod Vršovců, a to včetně žen a dětí… Jak šel čas, s příchodem baroka zde vznikl barokní areál, jehož založení se váže zejména k místní léčivé studánce.
Zázračná studánka
První známé vyléčení, které studánku proslavilo, se zde odehrálo v roce 1664. Tehdy nožíř z Vysokého Mýta zvaný Bernard dostal velmi silné bolesti v obou rukou až do té míry, že již nemohl pracovat.
Ve snu pak byl vyzván, aby se vydal k této studánce a tam si omýval ruce vodou. Když sen uposlechl, skutečně se uzdravil a mohl tak dále pracovat.
Vznik místních lázní u kaple
Ještě ve stejném roce pak zřejmě dochází i k dalšímu uzdravením. Voda například vyléčila chromého vraclavského faráře Mikuláše. Ten z velké vděčnosti za své uzdravení nechal postavit u studánky kapli zasvěcenou svatému Mikuláši.
Jak stoupal věhlas léčebné síly pramene, vznikla potřeba lázní, které byly založeny při poutní kapli a později se ještě dále rozšiřovaly.
Záhadný smírčí kříž…
Tato léčivá studánka však není jedinou místní záhadou. U silnice z Vysokého Mýta do Vraclavi nedaleko křižovatky se silnicí do Domoradic najdeme dodnes zachovalý smírčí kříž.
Podle staletí tradované legendy došlo prý údajně na tomto místě na konci 13. nebo počátkem 14. století k vraždě.
Podle v té době platného práva se pozůstalí oběti vraždy mohli dohodnout na uzavření smíru, který pachatel následně zpečetil právě zřízením takzvaného smírčího kříže na místě zločinu. Tak se tomu zřejmě stalo také i v tomto případě.
Na přední straně kříže je vyrytý symbol, jenž zpodobňuje vražednou zbraň, a to velice pravděpodobně luk se šípem – nebo se snad může jednat i o kuši?