Záhadný nález mrtvé ženy v roce 1943 u britského Birminghamu nedá britským policistům spát. Oběť se jim nikdy nepodaří identifikovat. Náznaky je však vedou k závěru, že mohla být nepřátelskou špionkou.
A její tělo zřejmě posloužilo k temnému rituálu zdejších okultistů! Kým byla a proč zemřela tajemná žena z v Hagleyského lesa?
V dubnu roku 1943 je nalezeno ženské tělo v pokročilém stadiu rozkladu, zaklíněné v dutém kmenu stromu v Hagleyském lese asi 10 kilometrů od Birminghamu. Provedená pitva odhalí, že mrtvá hnědovláska je stará přibližně 35 let.
V jejích ústech je nalezena tkanina, která ji podle závěrů patologa zadusila.
Na sobě má potrhané zbytky šatů – blůzu s tmavomodrými pruhy, dlouhou sukni, modré boty a na ruce levnou imitaci zlatého, zřejmě snubního prstenu. Její pravá ruka leží useknutá asi 40 metrů od těla. Zavražděna byla odhadem 18 měsíců před objevením těla.
To je vše, co se vyšetřovatelům podaří zjistit. Policisté procházejí celostátní databázi pohřešovaných osob, ale bez výsledku. Nepomůže ani porovnání zubních karet britských dentistů. Také na šatech chybí jakákoliv etiketa, která by mohla poskytnout vodítka.
Ženina identita tak zůstává záhadou. Skutečně vůbec nikdo netuší, co je mrtvá zač?
Nepřátelská špionka
Existují náznaky, že úřady věděly víc, než mohly připustit. Je dokázáno, že se o případ zajímala i britská rozvědka. Policisté však zarputile odmítají soukromým detektivům a novinářům zpřístupnit spisy.
Zpráva patologa, stejně jako tělesné ostatky ženy, mizí neznámo kam. To přitom může souviset s podezřením, že žena byla nacistickou špionkou. Pak je logické, že úřady odmítají přiznat, kolik toho o oběti vlastně zjistily.
Žena měla být zavražděna v říjnu 1941. Tou dobou prý jistý očitý svědek našel v lese padák a nedaleko zaparkované podezřelé auto. V roce 1953 místní noviny obdrží anonymní dopis, který tuto teorii potvrzuje.
V dopise se uvádí, že žena byla holandskou špionkou, která pomocí baterky naváděla nacistické letouny a parašutisty k průmyslovým cílům v Birminghamu. V době jejího úmrtí je město skutečně v hledáčku nacistů. Skládačka do sebe začíná zapadat.
Jenže kdo a proč ji zabil? Přestala být užitečná, a tak se jí zbavili? Nebo její smrt způsobil někdo jiný? Brzy po objevení těla se ukáže, že možná existuje někdo, kdo odpověď zná.
Tajemné nápisy
Jeden z nejpodivnějších zákrutů kriminálního případu přichází osm měsíců po objevení těla, v prosinci 1943. V centru Birminghamu se objeví nápis, který tu kdosi nasprejoval.
„Who put Bella in the Wych Elm? (angl. Kdo strčil Bellu do jilmu horského?–pozn. red.).”
Brzy na to se podobné nápisy objevují všude kolem. Vždy jen v několikakilometrovém okruhu od místa nálezu. Graffiti neznámého autora, či dokonce autorů je pozoruhodné tím, že udává jméno dříve neidentifikované oběti. Jde ale o její skutečné jméno?
A co když jsou tyto vzkazy jen hloupým žertem místní mládeže? Vyšetřovatelé je neberou na lehkou váhu, neboť v těchto dnech nemá na podobné žerty příliš Britů náladu, a navíc je zřejmé, že je píše někdo, kdo je s případem obeznámen.
Přestože policisté k případu nezveřejnili žádné podrobnosti, autor vzkazů ví, v jakém stromě byla oběť nalezena. Psal je snad sám vrah?