Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově kronice.
Obřady černé magie?
Sídlo Vranov nad Dyjí má zřejmě mimo jiné i díky své dlouhé historii celou řadu temných tajemství. V 19. století, kdy sídlo patřilo polskému rodu Mniszků, se prý v bývalé hradní věži praktikovaly obřady černé magie.
Pod hradem se podle místní legendy mají též nacházet tajné chodby, které vedou až na zříceninu nedalekého hradu Cornštejn.
Dobrá víla s léčivou studánkou
Tajemstvím je však neméně obestřeno rovněž i okolí zámku. Nedaleko něj se v lese nachází kaplička, kterou dala v roce 1806 nad místní studánkou postavit manželka polského pána na Vranově, hraběnka Felicie Mniszková.
Ve skalní jeskyňce, ze které pramen vyvěrá, podle místní pověsti údajně sídlila dobrá vodní víla, která vodu učinila léčivou. Studánku tedy z tohoto důvodu navštěvovalo velké množství lidí, kteří se sem chodili zbavovat svých zdravotních problémů.
Nevyslyšené varování
Jednou tato víla prý i varovala tehdejší zámeckou paní před účastí na honu. Ta bohužel varování dobrého ducha neuposlechla a během lovu zahynula tragickou smrtí. Její duch zřejmě po smrti nenašel klid a až do dnešních dnů stále bloudí v okolí zámku.
Neklidné duše neprávem popravených?
Východně od Vranova, na zalesněném skalním ostrohu, stojí zbytky čtvercové šibenice. Část kamenné podstavy, tu a tam vyspravená cihlou, se zachovala v podobě pobořených zdí, především na západní a východní straně bývalé stavby.
Vršek, na kterém šibenice stávala, je ze zámku dobře viditelný. A podle místních pověstí lze také zde potkat nejednu neklidnou duši. Často se totiž stávalo, že na popravišti končili i zcela nevinní lidé.
Je tedy možné, že tito neprávem odsouzení skutečně doposud nenalezli svůj klid…