Kazi, Tetu, Libuši a jejich otce Kroka zná zejména díky pověstem českého spisovatele Aloise Jiráska (1851-1930) pravděpodobně každý. Byly však tyto osobnosti z mýtů a bájí skutečně reálné?
Slovan, nebo Kelt?
Co se legendárního Kroka (?-709) týče, mnoho badatelů se domnívá, že Krokovo sídlo mohlo existovat na půdě velkého keltského oppida ve Stradonicích, které se nachází přibližně 10 kilometrů od Zbečna.
Někteří zase prosazují názor, že se jedná o známý Libušín, který je od Zbečna vzdálený asi 20 kilometrů.
Hledání Krokova sídla…
V souvislosti s Krokovým sídlem se také často zmiňuje známý hrad Krakovec, který se proslavil zejména pobytem Mistra Jana Husa (1370-1415), který právě z Krakovce odešel do Kostnice, kde ho čekal smutný osud.
A ačkoliv se na Krakovci ve sklepení ukazovaly slaměné střevíce, čepice a kožich, které měl prý vlastnit slavný Krok, jedná se o předměty zhotovené v 16. nebo 17. století.
Hrad však s Krokem zcela jistě nemá společného nic víc, než jen podobu jména, protože byl postaven až ve 14. století. Ani v blízké vesnici Krakov nebyly nalezeny žádné stopy po nějakém slovanském osídlení.
Rituální vražda?
Krok údajně umírá roku 709 prý v úctyhodném věku asi 86 let a má být pochován pod velkým kamenem ve Ctiněvsi. Jaká však byla příčina jeho smrti? Podle Kosmy byl ,,usmrcen“, ale kronikář nezmiňuje, zda byl zavražděn, zabit nebo snad obětován či popraven.
Jisté tedy je, že jeho smrt nepřišla přirozeně, nýbrž násilně. Tato informace některé badatele vede k názoru, že Krok byl rituálně zavražděn svým nástupcem. Takový rituál byl v té době běžný právě u Keltů.
Je to snad skutečně indicie, že bájný Krok byl Kelt – a nikoliv Slovan? Osud Kroka se také nápadně podobá vůdci Alamanů, Crocusovi (260-306), který byl popraven. Jedná se jen o pouhou náhodu?