V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy.
Podle této pověsti se totiž na tomto místě zjevil svatý Vojtěch, patron naší země, jako rytíř v zeleném plášti – a ukázal zde prý na pramen čisté vody.
Byl snad právě na tomto místě později postaven kostel svatého Jana Nepomuckého, který je až do dnešních dnů jedním z nejvýznamnějších barokních památek u nás?
Smutná zpráva u Domažlic
Avšak kupříkladu i okolí Domažlic je prý podle pověsti spojené s tímto českým patronem a jeho léčivým pramenem. Podle legendy se světec zdejší krajinou vracel v roce 992 zpět ze svého pobytu v Římě.
Právě v místech dnešní obce Milavče, jež leží necelých šest kilometrů od Domažlic, dostihli údajně svatého Vojtěcha poslové, kteří mu sdělili smutnou zprávu o zavraždění všech jeho příbuzných na Libici…
Pasáčkův žert
Zdrcený Vojtěch se zde rozhodl pro krátký odpočinek. Jeho společníci se vydali pro vodu a on usnul. Místní pasák, který nedaleko pásl ovce, si chtěl ze spícího světce ztropit žert a zatroubil mu do ucha na roh. Za svůj neuvážený čin však údajně na místě ohluchl.
Léčivý pramen?
U cesty, kde prý Vojtěch odpočíval, údajně náhle vytryskl pramen, jenž podle některých věštil zdraví, podle jiných zase léčil a uzdravoval. Nad pramenem byla později vybudována dřevěná stavba, kterou následně vystřídala kaple.
A snad právě od této doby místní pastýři již netroubili na roh, ale pouze práskali bičem, když v dřívějších dobách ještě ráno vyháněli stáda na pastvu a dávali znamení, aby hospodyně otevřely vrata statků a vyhnaly dobytek na náves, odkud jej pak pastýř hnal na obecní pastvinu?