Ježíš Nazaretský byl po celý život skromný a odmítal pozemského bohatství. Mnoho se po něm nezachovalo. Kdyby se ale takový předmět objevil, měl by nedozírnou cenu a možná i magickou moc. Několik jich bylo údajně po čase nalezeno.
Ježíš se narodil přibližně v roce 7–1 př. n. l. v Betlémě uprostřed Římské říše. Než je v roce 30 n. l. ukřižován, působí jako potulný kazatel a spolu se svými učedníky šíří po celé zemi své myšlenky.
Bylo popsáno mnoho zázraků, o některých hovoří evangelia. Zda je nazaretský tesař skutečně synem Božím, je otázkou osobní víry. Ve středověku však legendě věří takřka každý.
Mnoho dobrodruhů snaží najít alespoň některý z předmětů, které Ježíš během života používal. V několika případech se to skutečně podaří. O pravosti některých z nich se dá pochybovat, jiné prokazatelně muži ve věku kolem třicítky, žijícímu v Galileji, náležely.
Ježíšův kříž: Relikvii odhalí zázrak
V roce 325 n. l. se římský císař Konstantin rozhodne najít pozůstatky Kristova kříže a jeskyni, do níž byl po ukřižování uložen. Uspořádá výpravu do Jeruzaléma a pátrače se vydá podpořit také jeho matka, císařovna Helena.
Na úbočí hory Golgoty jsou skutečně nalezeny dřevěné pozůstatky tří křížů a tabulka se zbytkem nápisu „Ježíš Nazaretský, král židovský“. Kousek dál výprava odhalí skalní hrob, který je od té doby považován za místo Kristova posledního odpočinku. Ročně k němu putují tisíce věřících.
Nemocným navrací zdraví
Císařovna Helena je rozhodnutá odhalit, který z křížů byl Ježíšův. Nad kříži se modlí a jejich části přikládá na hruď nevyléčitelně nemocné ženy. Jen ten správný ji uzdraví.
Svaté relikvie jsou převezeny do Říma, kde jsou uloženy v chrámu svatého Kříže. O jejich pravosti panují určité pochybnosti. Ořechové dřevo nesporně pochází z dob Ježíše Krista, zda byl na kříži skutečně ukřižován, je na víře každého jednotlivce.
Trnová koruna: Část ukrývá katedrála sv. Víta
Společně s Kristovým křížem je v Jeruzalémě údajně nalezena také jeho trnová koruna. Ta je s ostatními relikviemi převezena do Říma. Zpráva o jejím nálezu se rozkřikne, čehož využijí podvodní prodejci relikvií, kteří s radostí začnou nabízet trny falešné.
Naivní věřící je za horentní sumy nakupují a uctívají . Jeden takový artefakt se ukrývá v pražské katedrále sv. Víta. Je uložen v křížku na korunovační koruně českých králů.
Největší část trnové koruny je byla ve zlaté schráně uchovávána v pařížské katedrále Notre Dame. Ale ani u ní se už asi nedozvíme, zda je pravá.