V oblasti jižního Lotyšska najdete hrad Bauska ležící ve stejnojmenném městě necelých dvacet kilometrů od hranic s Litvou. Důležitou pevnost, kterou kromě hradeb chránila i dvojice řek, nechal v patnáctém století vybudovat Livonský řád mečových bratří.
Duch stavitele však prý stále na hradě straší. Proč?
Hrad byl velmi poškozen během polsko-litevských válek se Švédskem v sedmnáctém století. Na novodobé rekonstrukci hradního areálu se významně podíleli restaurátoři a architekti z České republiky.
Duch stavitele
Byla to právě blízkost hranic s Litvou, která stojí na počátku temného příběhu vysvětlujícího přítomnost hradní paranormální entity – ducha.
Litevští velmožové se prý velmi obávali stavby hradní pevnosti v jejich sousedství, včetně očekávaného růstu moci Livonského řádu mečových bratří. Rozhodli se tedy zavraždit stavitele hradu a zničit jeho plány.
Domnívali se totiž, že bez této klíčové osoby, nota bene bez stavební dokumentace nebude hrad Bauska možné dokončit. K vraždě i odcizení stavebních plánů opravdu došlo. Stavba pevnosti ovšem pokračovala dál.
Zasloužil se o to sám nešťastný stavitel, který stačil před svojí násilnou smrtí vyhotovit kopii celé dokumentace. O té však Litevci nevěděli. Duch stavitele je již údajně po celá staletí občas pozorován na hradbách.
Zlatý poklad
Druhý tajemný příběh z hradu Bauska pochází již z doby relativně nedávné. Tyká se dílčí rekonstrukce – opravy ve druhé polovině dvacátého století. Tehdy měl jeden z dělníků objevit nádobu plnou zlatých mincí.
Legenda však hovoří i o druhém pokladu, který má být umístěn v podzemí v masivní truhle.
Záznam o něm měl poskytnout jeden středověký dokument, který však byl zničen v době druhé světové války. Je stále ještě na hradě část pokladu, který patrně shromáždili bratři livonské větve Řádu německých rytířů? Kdoví…