Je to jedna z nejposvátnějších křesťanských relikvií. Tajemným kopím osudu údajně římský voják Longinus okolo roku 33 probodne bok Ježíše Krista, který je v té době ukřižován na Golgotě. Od té chvíle má mít tento předmět zázračné vlastnosti.
Každý, kdo dostane kopí do rukou, se údajně stane nepřemožitelným! Dnes má být slavný předmět uložen ve vídeňském hradu Hofburg. Co je o něm známo?
Kopí osudu prozkoumá v roce 2003 britský badatel Robert Feather, který na okraji jeho čepu pomocí mikroskopu odhalí miniaturní rytinu ryby, což je symbol křesťanství.
Dále nalezne dvakrát podtržená písmena „I“ a „R“, což by mohlo znamenat „Iesus Rex“, tedy „Ježíš král“. „Jak ale mohli lidé z prvních století vytvořit symboly tak malé, že je rozpozná teprve mikroskop?
Podle oficiální vědy znala antika jen jednoduché čočky, zatímco moderní mikroskop v podobě soustavy čoček vznikl až v 17. století,“ připomíná český publicista a badatel Jan A. Novák (*1951).
Miniaturní rytiny jsou známé i z jiných starověkých kultur, například z faraonského Egypta. „Není tedy těžké si představit, že podrobný mikroskopický průzkum některých archeologických nálezů by mohl přinést mnohá překvapení,“ dodává Novák.
POUZDRO ZE ZLATÉHO PLECHU
V minulosti se čepel kopí údajně zlomila, a obě její části proto musely být spojeny stříbrnými drátky. Spoj byl prý zakryt zlatým plechem a do čepele měl být vsazen železný hřeb, kterým byl Ježíš přibit na kříž. O jeho pravosti se vedou spory.
Vlastnictví zcela nefalšovaných hřebů, kterými měl být Kristus ukřižován, si totiž nárokuje více sběratelů.
TAJEMNÁ RUKOJEŤ
Držitelem kopí osudu měla být v průběhu historie celá řada významných osobností. „Plenění ještě neskončilo, když si Alarich oblékl překrásná roucha a usadil se na císařském trůně.
Na hlavu si posadil zlatou korunu a do ruky uchopil Svaté kopí, jímž byl probodnut Kristus.
Zatímco tam seděl, musely k němu přicházet tisíce Římanů, pokleknout před ním na zem a provolat mu slávu jako dobyvateli a císaři,“ uvádí o jednom z nich byzantský dějepisec Prokopios z Kaisareie (asi 500–554).
Naráží tím na Alaricha I. (370 nebo 375–410), vizigótského krále, který v roce 410 dobyl Řím.
Možnost, že držitel kopí získává nadpřirozenou moc, má dokládat také fakt, že zbraň využívá římský vládce Konstantin I. Veliký (asi 272–337) v průběhu bitvy u Milvijského mostu nebo německý císař Fridrich I. Barbarossa (1122–1190) během snahy rozšířit svou říši.
Posledním držitelem kopí má být nacistický vůdce Adolf Hitler (1889–1945), který rovněž dosáhne významných územních zisků. Sebevraždu údajně spáchá ve chvíli, kdy posvátný předmět padne do rukou spojeneckých vojsk. Opravdu se každý, kdo uchopí rukojeť kopí osudu, stane nepřemožitelným?
NACHÁZELO SE NA KARLŠTEJNĚ?
Český král a římský císař Karel IV. (1316–1378) se prokazatelně zabýval hledáním různých předmětů spjatých s životem Ježíše Krista. Na Karlštejně se proto dost možná nějakou dobu nacházelo i kopí osudu.
Na Karlštejně prý bylo do roku 1420, jiné prameny hovoří o roce 1421. Odvezeno ze záhadami opředeného hradu mělo být na příkaz Zikmunda (1368–1437) ze strachu, že by se mohlo dostat od rukou husitů. Pak prý bylo různě přesouváno, dokud údajně skončilo ve Vídni.
JE TO ORIGINÁL?
Možnost, že je ve vídeňském hradu Hofburg uložen originál záhadami opředeného předmětu, celá řada badatelů zpochybňuje. Údajně je možné, že jde jen o repliku, protože skutečné kopí osudu se ztratilo. Případně se nachází někde úplně jinde.
Hovoří se například o Ečmiadzinu, původní starobylé metropoli Arménie. Může to tak být?