Léto, čas dovolených, chvíle, kdy máme konečně víc prostoru pro čtení. EnigmaPlus.cz vám přináší několik literárních tipů vonících tajemnem. A pokud hledáte i něco k poslechu na dlouhé cesty, přidáváme ještě jednu audioknížku!
Wetemaa, kniha osudu jedenácti družiníků krále Gudleifra
Co je Wetemaa? Legenda mezi knihami! Perla élladského písemnictví!
V našem světě vyšla Wetemaa v lednu 1993 a dopadla jako válečný mlat na rodící se trh s fantasy.
Léta trvalo, než se odhalilo, že za zahraničním jménem Adam Andres stojí Češka Veronika Válková a jednalo se tudíž o jeden z prvních domácích porevolučních bestsellerů. I proto jsme se ji rozhodli poslat v luxusnějším šatu opět mezi čtenáře.
Wetemaa je kniha, kterou od úsvitu dějin píše sám Osud. Skrytá před zraky lidí v prastaré Svatyni v nitru hrozivého pohoří Dankradu čeká, zda dojde dávné proroctví svého naplnění.
A zatímco jedenáct nejlepších, nejstatečnějších a nejvěrnějších mužů celé země Éllad dává své životy do služeb krále Gudleifra, orlí brk tančí po stránkách Wetemay a plní je jejich osudy, strašlivými i jímavými, vždy však hodnými toho, aby o nich hovořila i budoucí pokolení…
Vstupte do světa dvou smrtelně znepřátelených králů a válečníků, pro něž má vlastní slovo větší cenu než život!
Hory Tóry od Václava Vokolka
Autor knihy Hory Tóry pokládá své texty psané řadu let za „básnické midraše“ a doprovodné obrazy za vizualizace dávných dějů, za výseky zobrazení nemožného.
Midraš je hebrejské slovo, které doslova znamená zavrtávání, autorovi je milejší slovo šťourání, do biblického textu a zejména do prastarých židovských pověstí.
Sión, Karmel, Ararat, Oreb, Moria a Gerizim jsou zde stejně jako Lilit, padlý anděl Azael, Kain či Abraham chápány jako hory, skutečné výšiny existující v reálné krajině, kdesi za humny času.
Autorovi stálo za to o nich vyprávět a malovat je proto, že Tóru vnímá jako vzkaz celého stvoření, inspirující poselství, jehož jsme součástí.
Žoldnéři fantazie XIII. – Nová krev
13. svazek Žoldnéřů fantasie! Přinese štěstí, nebo smůlu? Na koho v knize můžete narazit? Tak především na zaklínače, ti dneska nesmějí nikde chybět. Také na bytosti, jež jsou vidět v zrcadlech, nikoli však před nimi. Co dál? Potkáte hobity i s Petrem Panem;
ten druhý odkaz na britské pohádkářství je o dost vzácnější, dnes znám především díky pirátovi jménem Hák. A podmořské stvůry, ty dneska vystrkují chapadla taky všude.
A jelikož se Jana Husa zmocnily úporné průjmy, vypraví se namísto něj v hostující povídce od Jiřího Pavlovského na koncil do Kostnice Jeroným Pražský!
Prostě v 11 fantastických povídkách budete mít o humor, hrůzu, napětí a sociopatické vztahy mezi postavami postaráno…
A možná přijde i víla zubnička!
Bytosti odjinud. Antologie hororové fantastiky
Bytosti odjinud představují neznámé povídky známých autorů horrorové fantastiky, jako Algernon Blackwood, William Hope Hodgson nebo M. P. Shiel přes autory u nás známé snad jen tím, že se o nich pochvalně zmínil Howard Phillips Lovecraft, například ve své studii Nadpřirozená hrůza v literatuře, až po autory dokonale zapomenuté – což jim však nic neubírá na jejich schopnosti zanechat po sobě řádnou dávku kýženého děsu.
Bytosti odjinud, tak můžeme říkat i autorům této knihy, kteří pocházejí z Velké Británie a Severní Ameriky a jejichž tvorba má své kořeny v dekadentní poetice fin de siècle a vrcholí na stránkách legendárního časopisu Weird Tales.
Bytosti odjinud jsou prvním počinem z řady Antologie hororové fantastiky a řekněme si na rovinu, kolik těch dílů bude, záleží jen na vás, milí čtenáři, neboť – jak pravil vlčí netvor Gmork v Nekonečném příběhu – „fantasie žádné hranice nemá…“
… a bonus:
Padesát odstínů tymiánu (audiokniha)
Příručka zahradnické magie pro středně příčetné. Sympatický fantaskní příběh plný koček, z nichž některé jsou dokonce korunované!
Načteno rétorkou Jitkou Kahounovou. S bonusem třech povídek čtených „Jiříkem“ Pobudou!