Odrazí nepřátelská vojska, drsným způsobem si poradí se svými odpůrci a vytvoří klidné prostředí pro rozvoj umění a kultury. Anglická královna Alžběta I. vede svou zem s neobyčejnou vůlí a odhodláním.
Stane se proto jednou z nejslavnějších a nejúspěšnějších panovnic všech dob. Podle pověstí za tím však stojí její tajné spojení s ďáblem!
Důkazů má být pro spolčení panovnice a ďábla hned několik. Královna se obklopuje kacíři a šarlatány, kteří jsou členy tajných spolků.
Stýká se dokonce i s anglickým spisovatelem Walterem Raleighem (1552–1618), který je obviňován z uctívání ďábla. Spojují je snad společné pekelné zájmy? Historky, které vyprávějí o temném nitru panovnice, nebere dlouho nikdo vážně.
V roce 2010 se však objeví šokující důkaz, který mluví v Alžbětin neprospěch. Na královnině portrétu totiž badatelé odhalí pekelný symbol!
Znak ďábla?
Podobiznu královny Alžběty ve zlatých šatech vytvoří na konci 16. století neznámý umělec. Postupem času dílo doputuje do sbírky National Portrait Gallery (Národní portrétní galerie) v Londýně.
Stav olejomalby se však zhorší a vedení galerie se rozhodne, že nechá obraz obnovit. Při zkoumání portrétu infračervenými paprsky odborníci spatří něco, co naprosto nečekali.
Pod svazkem růží, který královna na malbě drží ve své pravé ruce, totiž objeví svinutého hada! Co ale dělá symbol ďábla na vyobrazení věhlasné královny? Někteří badatelé mají v případu jasno. Prý jde o důkaz královniných bojů s temnou silou.
Co když malíř spodobnil vladařku se znamením Satana a hříchu, protože k ní zkrátka patřil? Ale proč byl přemalován? Říká se, že k tomu došlo poté, co se panovnice zbavila svých démonů. Může to být pravda?
Tajemství zůstává
„Těžko říci, proč had původně na obraze byl. Královna rozhodně měla šperky a šaty s emblémy hada, který měl v těchto případech znázorňovat moudrost.
Nicméně na žádném jiném portrétu královna Alžběta hada nedrží,“ vysvětluje anglická kurátorka výstav Tarnya Cooper. A následně otevírá cestu k další záhadě. Na malbě je totiž patrný výskyt další postavy.
V linii královnina čela a tváří se rýsuje obličej neznámé dámy. Odborníci z galerie věří, že jde o nedokončenou tvorbu autora, který vlastnil plátno před tím, než na něj neznámý umělec namaloval portrét královny Alžběty.
Není to ale pro takový případ příliš jednoduché vysvětlení? Možná, že se jedná o náčrt královnina druhého – temného – já. Pravdou však zůstává, že důkazy o provádění exorcismu v případě Alžběty chybí. Že by snad byl celý příběh jen dílem náhody?