Buddhističtí mniši jsou již po tisíce let společenstvím obestřeným řadou záhad. Tajemný je i jejich vztah k mrtvým. Těm největším duchovním osobnostem se údajně dostává nezvyklé péče o jejich zemřelé tělo.
Ovšem to, co nalezli vědci v tisíc let staré soše Buddhy, předčilo vše. Ukrývají se v ní totiž ostatky mnicha!
V bíle vymalované místnosti ve výzkumném zařízení v nizozemském městě Amersfoot (45 km jihovýchodně od Amsterdamu) hučí přístroje. Technici vybalují z bezpečnostní schránky více než metr vysokou sochu z pozlaceného dřeva.
Cennou památku znázorňující sedícího Buddhu opatrně pokládají na připravený podstavec a dávají pokyn expertní skupině pod vedením nizozemského historika a spisovatele Erika Bruijna, která se chystá na uskutečnění celé řady testů.
Velmi krátce po jejich dokončení na všechny čeká potvrzení fascinující zprávy. V tisíc let staré soše jsou totiž uvězněny ostatky neznámého mnicha. Jak se tam dostaly? A lze zjistit, o koho se jednalo?
Mumie známého mistra?
Ostatky objevil restaurátor před několika měsíci. Jeho překvapení prý bylo obrovské. „Když odstranil podstavec, spolu s hrstkou mrtvých brouků vypadl plátěný svitek s čínskými znaky.
Následně bylo objeveno několik křehkých kostí,“ vysvětluje Erik Bruijn s tím, že krátce poté restaurátoři přistoupili k řadě testů, mezi nimi i k tzv. počítačové tomografii, tedy rekonstrukci obrazu z řady rentgenových snímků z různých úhlů.
Výsledky skenů ukazují, že v soše bylo skutečně ukryto celé mumifikované tělo! Jak se ale dovnitř dostalo? A komu patří? Záhadu pomáhá rozluštit datování ostatků.
Jak se zdá, muž zemřel pravděpodobně v 11. nebo ve 12.století a podle náročného mumifikování jeho těla muselo jít bezpochyby o mistra.
Nejpravděpodobnější prý je, že mumie patří známému mnichovi z čínské školy Meditace jménem Liu Quan. Proč byla ale uvězněna v posvátné soše?
Hluboká meditace?
Ačkoliv v době, ze které tělo zřejmě pochází, byla mumifikace poměrně běžnou záležitostí, tento způsob jejího provedení je velmi ojedinělý a vzbuzuje spoustu otázek. Šlo snad o trest? Nebo naopak o nějaký prastarý pohřební rituál pro váženého mnicha?
Erik Bruijn odhaduje, že muž mohl být v této soše vystaven v chrámu a klidně i několik století uctíván. „Duchovní,jehož tělo se vzpíná posmrtnému rozkladu, dokazuje, že je mimořádný člověk,“ popisuje Bruijn buddhistické zvyky. Existují ale i další varianty.
Do sochy mohl prý být umístěn mnich, o kterém byli ostatní přesvědčeni, že není mrtvý, ale pouze setrvává v hluboké meditaci, ze které se jednou dokáže probudit.
Ostatně někteří příznivci konspiračních teorií poukazují na to, že vevnitř je dost možná stále živý člověk, který již po staletí zůstává v meditační pozici lotosového květu! Vědci však takovým teoriím nevěří.