Když Michelangelo Buonarroti (1475-1564) přijal zakázku vyzdobit freskami klenbu Sixtinské kaple v Římě, dostal jasné zadání, a to vytvořit devět biblických scén. Jednou z nich je i Stvoření Adama. Právě tato freska možná obsahuje skrytou symboliku. Jakou?
Freska Stvoření Adama je ikonickým dílem, které je v současnosti nejen citováno, ale i parodováno. Výjev z knihy Genesis zachycuje biblického Adama, jemuž Bůh předává Božskou jiskru. Podívejte se však na výjev znovu a možná uvidíte i něco jiného…
Teorie amerického lékaře
V roce 1990 přišel americký lékař Frank Lynn Meshberger (1947-2020) se zajímavou teorií, podle které freska obsahuje poměrně věrohodné anatomické zobrazení lidského mozku.
Teorie souzněla i s tím, co si o autorovi slavné fresky myslí historikové a znalci umění. Michelangelo byl prý známý tím, že věřil v tvůrčí sílu lidské mysli. Intelekt jako takový chápal coby dar Boží.
Pokud přijmeme teorii doktora Meshbergera, pak lze celý výjev na fresce interpretovat tak, že Bůh předává Adamovi dar intelektu. Je lidský intelekt onou Boží jiskrou?
Kolik pohledů, tolik názorů
Nutno dodat, že autor této zajímavé teorie byl respektovaným lékařem a znalcem umění v jedné osobě. Navzdory tomu, jak moc kacířská by se někomu jeho teorie mohla zdát, údajně je s respektem přijímána i v kuloárech Vatikánu.
Ano, Michelangelo přijal přesně definovanou zakázku. Síla jeho uměleckého génia však přetavila motiv Stvoření Adama k obrazu svému.
Není to však jediná anatomická teorie spojená se slavnou freskou. V roce 2015 například přišla skupina italských vědců s tvrzením, že látka v pozadí Boha má nejen tvar mozku, ale i lidské dělohy. Kolik pohledů na Stvoření Adama, tolik názorů, co říkáte?!