Indiáni a kovbojové kdesi v prérii svádějí boj na život a na smrt. V 19. století se v západních státech USA nikdo nemůže cítit bezpečně.
Indiány vede do bitvy apačský náčelník Cochise (asi 1805–1874), který je přesvědčen, že „běloši“ nemají na jeho území co pohledávat. Příběh tohoto muže prý později inspiruje zrod legendy o jiném slavném apačském náčelníkovi, Vinnetouovi.
Je možné, že oblíbený hrdina z pera německého spisovatele Karla Maye (1842–1912) žil i ve skutečnosti?
Příběhy o Vinnetouovi ovlivnily nečetné generace a dodnes jeho popularita neutichá. Jenže opravdu někdy tento chrabrý hrdina existoval? Samotnou postavu poprvé představuje německý tvůrce dobrodružných románů Karel May v roce 1875 ve své novele Old Firehand.
Vinnetou se objevuje i v dalších dílech tohoto spisovatele, a později jsou o něm dokonce natočeny mnohé filmy. K tomu, jak postava Vinnetoua vznikla, se samotný May nikdy jednoznačně nevyjádří.
Jednou tvrdí, že ji vytvořil na základě hodnověrných historických dokumentů a vlastních zkušeností z Ameriky, jindy zase, že šlo jen o výplod jeho fantazie.
Většina historiků se shoduje, že May se do Ameriky sice skutečně za svého života podíval (pravděpodobně někdy v raných letech 20. století–pozn. red.), ale to už bylo v době, kdy se příběhy o Vinnetouovi prodávaly. Jde tedy jen o literární fikci?
Opravdový hrdina
Mnozí badatelé věří, že Vinnetou vznikl na základě skutečného předobrazu. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje apačský náčelník Cochise, žijící v období Divokého západu (zhruba 2. polovina 19. století).
Ten je známý především tím, že spolu se svými bratry podniká v letech 1875–1886 útoky proti „bělošským nepřátelům“.
Cochise se stejně jako Vinnetou s některými ze svých protivníků přece jen spřátelí a získá kamaráda, armádního stopaře Toma Jeffordse (1832–1914), jenž v mnohém připomíná románového Old Shatterhanda. Na druhou jsou mezi oběma hrdiny i určité rozdíly.
Tou největší je pravděpodobně fakt, že zatímco Cochise umírá přirozenou smrtí v rezervaci, Vinnetou odchází na onen svět kvůli těžkému zranění způsobenému kulkou. Inspiroval se Karel May jeho osudy, nebo ne?
Mohl to být někdo jiný!
Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že Maye jednoznačně využil k sepsání příběhů o Vinnetouovi apačského náčelníka Cochise, mnozí věří, že tomu bylo ve skutečnosti ještě trochu jinak.
Románový hrdina prý spíše vznikl jako výsledek „skládaní“ hned několika indiánských příběhů. Shodné rysy s Vinnetouem prý měli totiž i jiní indiánští náčelníci – například Apači Victorio (1825–1880) nebo Geronimo (1820/25–1909).
O druhém jmenovaném se podle dochovaných pramenů dokonce v jedné své knize zmiňuje i samotný May:
„Kmeny ztratily pocit sounáležitosti, který jim vštípil Vinnetou… Jména náčelníků jako Geronimo jsou pak zapsána do dějin jen krvavým písmem…“ Na druhou stranu – proč by se May nechal inspirovat někým, o kom by měl takové mínění?
Někteří historici skutečně uvádějí, že Geronimo se choval nebývale krutě a během bitev prý klidně obětoval ženy a děti. Kde je tedy pravda?