V Gettysburgu v americké Pensylvánii se během občanské války odehrává jedna z nejkrvavějších bitev historie. Město je po bojích poseto těly tisíců mrtvých či umírajících vojáků. Dodnes prý zde přebývají jejich duchové, aby tuto část dějin připomínali. Případy zjevení mužů v dobové zbroji se tu počítají na desítky ročně.
Vejdete-li do libovolného stavení či obchodu v malém městečku Gettysburg v americkém státě Pensylvánie a zeptáte se, kde najdete bitevní pole, téměř jistě dostanete jedinou odpověď.
„Stojíte na něm.“ Ačkoliv oficiální bitevní pole se rozprostírá na svazích kolem obce, i ulice Gettysburgu se v nejdůležitější, největší a nejkrvavější bitvě amerických dějin na tři dny proměnily ve válečnou zónu.
Výsledek slavné občanské války severu proti jihu se rozhodoval právě zde ve dnech 1.–3. července 1863. V bojích padlo téměř 8000 vojáků na obou stranách. Jejich těla ležela všude kolem.
Tato událost na místě pochopitelně zanechává silnou stopu, díky níž je Gettysburg nyní znám i jako jedno z nejstrašidelnějších míst Spojených států. Zůstávají tu stále duše padlých?
Duchové Ďáblova doupěte
Jedním z nejoblíbenějších míst bitevního pole pro současné lovce duchů je skalní výběžek zvaný Ďáblovo doupě.
Zde turisté v průběhu let pozorují desítky různých zjevení, z nichž nejznámější je muž oblečený v šatu, který během války nosili příslušníci texaských vojsk. Ti, kteří ho spatří, pak vyprávějí pokaždé totéž.
Muž s dlouhými urousanými vlasy kráčel kolem výběžku naboso. Zastavil se u skupinky pozorovatelů a pronesl: „To, co hledáte, je tam.“ A ukázal směrem k Plum Run. Poté se rozplynul ve vzduchu. Pokud se vám tu ducha spatřit nepodaří, jistě jej alespoň uslyšíte.
Steny zraněných jsou tu prý na denním pořádku. Také jsou tu zaznamenávány poruchy elektronických zařízení. Je zvláštní, že strašidelná zóna Ďáblova doupěte má tvar trojúhelníku a k nevysvětlitelným jevům tu dochází už před legendární bitvou.
O tom svědčí i jméno místa.
„Jak oblast dostala své jméno, zůstává záhadou,“ tvrdí současný americký spisovatel Troy Taylor. „Legenda tvrdí, že jeden obří had děsil místní lovce celé roky a přitom nebyli schopní jej chytit nebo zabít. Říkali mu Ďábel. Proto možná název Ďáblovo doupě.“
Komu straší ve věži?
Budete-li ve městě hledat nejstrašidelnější budovu, místní vás pravděpodobně odkážou na místní univerzitu, konkrétně na budovu Pennsylvania Hall.
Škola pro stovku studentů se v době bitvy ocitá uprostřed bitevní vřavy a po ní se mění v jeden velký operační sál s nekonečným množstvím umírajících pacientů.
Za některých nocí prý studenti a zaměstnanci univerzity pozorují postavy vojáků přecházející sem a tam v kopuli budovy. Popisy mužů se liší, ale mnozí věří, že jde o hlídky, které zde kdysi postávaly.
Jeden ze studentů, který má okno přímo proti věži, pozoruje přízračnou postavu hned několik nocí po sobě. Při jiné příležitosti temná postava ve věži divoce gestikuluje směrem ke studentovi pod kupolí.
Chlapec se domnívá, že ve věži někdo zůstal nedopatřením uvězněn. Když ale na muže zavolá, přízrak se najednou rozplývá. Jsou tato svědectví skutečná, nebo jde jen o historky znuděných studentů?
Chirurgové z onoho světa
Současný vyšetřovatel paranormálních jevů a nadšený historik Mark Nesbitt z Pensylvánie se zaměřuje zejména na jevy u dávného bitevního pole. „Děje se tu hodně divných věcí,“ přiznává.
„Rád bych je vysvětlil, ale nemůžu.“ Jako příklad popisuje jeden z nejmrazivějších příběhů, který se tu kdy odehrál. Dvojice správců vysoké školy zůstává jednoho dne v kanceláři ve čtvrtém patře budovy dlouho do noci.
Když odcházejí, výtah záhadně míjí přízemí, kam chtěli jet a dveře otevírá až v suterénu. Tam svědkové místo skladu vidí děsivou scénu. Na podlaze leží zranění muži. Lékaři ve zkrvaveném oblečení se jim snaží pomoci a rychle přecházejí od jednoho k druhému.
Ačkoliv na místě panuje absolutní chaos, odehrává se scéna v naprosté tichosti. Zděšení správci opakovaně mačkají tlačítko výtahu. Těsně před tím, než se jeho dveře konečně zavřou, vzhlédne přímo k nim jeden z lékařů.
Z jeho pohledu lze vyčíst zoufalou žádost o pomoc. Co tato zjevení způsobuje? Podle záhadologů za to mohou silně prožívané emoce na bitevním poli či v nemocnici.