Francouzský Král Slunce Ludvík XIV. si pochutnává na luxusní večeři ve svém přepychově zařízeném paláci ve Versailles. „Váš bratr včera v noci zemřel,“ oznámí mu náhle jeho nejbližší poradce Jean-Baptiste Colbert (1619–1683).
Král přestane jíst, chvíli se nepřítomně dívá před sebe, pak sepne ruce a skloní hlavu „Budiž mi země lehká,“ pronese tiše. „Nyní se již ale nemusíte bát, že by vás na trůně mohl někdo ohrozit,“ odvětí Colbert.
„To máte pravdu, ale přece jenom… Byl to můj bratr,“ odpoví zarmoucený král. Vstane od stolu, přejde k oknu a o čemsi dlouhou chvíli rozjímá…

Rodinu si chraň!
Podle nejslavnější teorie bylo mužem se železnou maskou dvojče francouzského krále Ludvíka XIV. Od svého staršího sourozence prý bylo odtrženo hned po svém narození. Následně ho rodiče nechali předat do péče chudé porodní báby. Důvod je jasný.
Podoba dvojčat by údajně mohla v budoucnu způsobit mocenský rozkol. Když obě dvojčata dospějí, je všem jasné, že musí dojít k rozhodujícímu kroku. Nechtěný sourozenec by si totiž mohl nárokovat francouzský trůn. „Poputuje za katr.
S maskou na hlavě!“ rozhodne se prý francouzská aristokracie. Zabít ho nikdo nechce, protože v jeho těle přece jen koluje modrá krev. Stráví dvojče francouzského krále zbytek života v těch nejpřísněji střežených francouzských věznicích?

Existují důkazy?
S teorií o odstranění nepohodlného dvojčete přichází francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší (1802–1870). Okamžitě se však ozývají nesouhlasné hlasy. Podle nich jde o pouhou románovou fikci a žádný muž se železnou maskou ve skutečnosti nikdy nežil.
Existují však důkazy, které vypovídají o pravém opaku. Když například v roce 1789 padne Bastila do rukou revolucionářů, jsou v ní údajně nalezeny tajné listiny, které existenci tajemného vězně potvrzují.
Také v pamětech francouzského kardinála Richelieu (1585–1642) se prý objevují určité zmínky o záhadném sourozenci Ludvíka XIV: „Zatímco narození budoucího krále bylo tak skvělé a slavné, narození jeho bratra v přísné tajnosti bylo o to smutnější.“ Na koho tím kardinál narážel?
Měl tím snad na mysli Ludvíkova mladšího bratra Filipa I. Orléanského (1640–1701)? Jenže jeho narození v žádném utajení neprobíhalo. Poukazoval tak spíše na zatracované dvojče?