Šedesát pevností z doby železné, které se nacházejí ve Skotsku, je opevněno velice neobvyklou a unikátní technikou. Jejich zdi jsou totiž z roztavených zesklovatělých kamenů. Kdo byl stavitelem těchto pevností? Proč byly upravovány tak zvláštním způsobem?
Bylo roztavení zdiva cílené, nebo čistě náhodné? A jak je možné, že navzdory několika experimentům se současným vědcům nedaří to, co zřejmě byli schopni dokázat lidé už před více než 2 000 lety?
První z těchto záhadných pevností, nacházející se především ve středním a severovýchodním Skotsku, se objevují přibližně kolem roku 700 př. n. l.
Mívají oválný půdorys s jednoduchým, ale často i dvojitým valem, přičemž vnitřní val je zpevněn takzvanou vitrifikací. Právě tento termín se dá vyložit jako „zesklovatění“.
Obranná zeď pevnosti je totiž pravděpodobně zpevňována tak, že je žárem doslova roztavena a spečená dohromady, což místy vede právě až ke zesklovatění zdiva. Obránci tím dosahují pevné hradby, která lehce odolává nepřátelským útokům i nepřízni počasí. Jak to ale mohou zvládnout?
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.