Roku 1476 stojí před komorním soudem dva znesváření šlechtici – pan Oldřich Fifka z Vydří a na Kameni a pan Jan Malovec z Pacova. O co jde? Zatímco pan Fifka nazval Malovce zrádcem, Malovec o Fifkovi roznáší, že padělá peníze. Šlo jen o nepodložené pomluvy?
SPOR U ČESKÉHO KRÁLE
Ani jeden ale nemají pro své tvrzení důkazy, a tak je soud nakonec usmíří.
Páni se jeden druhému omluví a prohlásí, že urážlivá slova vyřkli ve velké „rozkvašenosti.“ Dokonce sám král Vladislav Jagellonský (1456 – 1516) k panu Fifkovi pronese:
„Oldřiše, myť tebe máme za dobrého člověka!“ Jak by se asi chudák monarcha divil, kdyby věděl, co o čtyři sta let později vykopou dělníci při opravách hradu Kamene (leží na Pelhřimovsku, na spojnici Pelhřimov Tábor)!
NEČEKANÝ OBJEV Z ROKU 1858
Roku 1858 nechá tehdejší majitel hradu Zahn vykopat zasypané sklepy. V nich jsou nalezeny kleště a klešťovité nástroje k vyrážení mincí, pláty vykrojené na způsob penízků a spousta uhlí.
Zdá se, že pan Malovec moc dobře věděl, co říká a že král se nejen nechal okrádat, ale ještě měl zloděje Fifku za dobrého člověka!
DOKAZUJE NÁLEZ ŠLECHTICOVU VINU?
V každém případě se Odlřichovi Fifkovi na jeho lotrovství nikdy nepřišlo a on spokojeně dožil. V opačném případě, tedy kdyby mu bylo padělatelství peněz dokázáno, by jej podle dobových zvyklostí čekal velmi nepříjemný trest.
Usvědčil tento objev Fifku nezvratně z dávného penězokazectví? Anebo bylo vše poněkud složitější?