Na malém návrší nedaleko Rychnova nad Malší stojí malebný barokní kostel. V jeho interiéru si můžeme prohlédnout obrovský puklý kámen, korunovaný sochou Panny Marie. Souvisí s mariánským zjevením?
SPATŘILI PANNU MARII?
Podle pověsti se tu totiž roku 1500 zjevuje skupině pastevců právě svatá Bohorodička obklopená anděly. Kámen u Rychnova (okres Český Krumlov), který je až dosud celistvý, puká a od té doby se neustále rozestupuje.
Později na místě vytryskne pramen a řád českokrumlovských klarisek tu nechává vybudovat poutní kostel. Mezitím ale dojde k podivné události. Zedník Šimon Stepinger porazí strom rostoucí kousek od kamene a jeho dřevem si zatopí v kamnech. Plameny ale vyšlehnou příliš daleko a popálí Šimonovu malou dcerušku.
ŠLO O DÁVNÉ BOŽIŠTĚ?
Zoufalý otec si hořce vyčítá, že porazil strom rostoucí na posvátném místě a úpěnlivě prosí Bohorodičku o pomoc. Následuje klasický zázrak, děcko se uzdraví, pověst přiláká na místo poutníky, atp.
Proč Šimon Stepinger však považoval místo za posvátné ještě před tím, než tu je vybudován kostel a objeven zázračný pramen? Obrovský puklý kámen, podivuhodný strom a zázračný (byť v té době zřejmě zanesený) pramen?
Nebyl Svatý Kámen původně pohanským božištěm, které bylo až později pokřesťanštěno pověstí o zjevení Panny Marie? A zakládá se pověst o tajemném mariánském zjevení na skutečné události, nebo jde o výmysl?
DISPONUJE KÁMEN ZÁZRAČNOU MOCÍ?
V každém případě ubohý Šimon Stepinger neublížil posvátnému místu zdaleka tolik jako lidově demokratická armáda, která jej získala v roce 1949. Naštěstí v dnešní době už je kostel opraven a i se´svým podivuhodným, možná ještě pohany uctívaným, kamenem vítá poutníky.
Může tento kámen disponovat zázračnou mocí až dosud?