Poslední dobou se stále častěji začíná skloňovat téma těžby nerostných surovin ve vesmíru. Velcí hráči z pohledu světové ekonomiky by takovou výzvu přivítali. Jednalo by se totiž o velice výnosný byznys. Jsme ale skutečně připraveni těžit suroviny ve vesmíru?
O možnosti využívat zdroje surovin z vesmírných těles se debatuje již velmi dlouho. Až doposud byla tato možnost technologicky neproveditelná a většina odborníků ji označovala za sci-fi.
Jenže s pokračujícím technickým pokrokem se z fikce začíná pomalu stávat realita. Společnost Planetary Resources již začala s vývojem strojů, které budou schopné provádět těžbu na asteroidech. Zapojení člověka se nepředpokládá, těžba bude plně v režii robotů.
A to takových robotů, kteří budou schopni se sami opravovat, případně vytvářet své vlastní kopie.
Vzhledem k současným raketovým motorům se uvažuje o těžbě buď na Měsíci nebo na asteroidech, jejichž dráha bude procházet blízko Země.
Tyto typy asteroidů jsou také nejvíce prozkoumané, jelikož vědci již mnoho let podrobně monitorují kosmická tělesa, jejichž trajektorie vede kolem Země, a mohly by tak představovat potenciální nebezpečí pro lidstvo.
Nabízí se tak zajímavá paralela těžby asteroidů s ochranou Země. Samotná těžby by probíhala nejspíše na oběžné dráze Země a vytěžený materiál by se na povrch dopravoval ve speciálních kontejnerech.
Největší potenciál pro těžbu mají asteroidy, které prodělaly podobný vývoj jako planety. Obsahují totiž stejné suroviny, jaké můžeme nalézt na Zemi, jen v odlišných koncentracích.
Nejlukrativnější prvky pro těžbu jsou především vzácné kovy jako je například platina, iridium, osmium, paladium, ruthenium nebo rhodium. Tyto prvky jsou na Zemi nedostatkové již dnes.
Jejich spotřeba však stále stoupá a nabídka ani zdaleka nedokáže uspokojit poptávku. Podle odhadu společnosti Planetery Resources má například platina v třicetimetrovém asteroidu hodnotu až 50 miliard dolarů.
Není proto divu, že jsou firmy ochotny na vývoj těžebních strojů investovat i miliony dolarů, jelikož případný zisk dalece převyšuje výdaje.
Vědci však apelují na nutnost hlubšího výzkumu. Stále totiž není jasné, jakým způsobem by probíhalo „odchycení“ asteroidu a jeho nasměrování na oběžnou dráhu Země.
Dosud existuje nezanedbatelné riziko možného neúmyslného nasměrování asteroidu na kolizní dráhu se Zemí.
I přes tato rizika představuje těžba nerostných surovin na asteroidech tak velký potenciál a finanční zisk, že se nejspíše brzy dočkáme prvních pokusů o získávání nedostatkového materiálů z vesmírných těles.
https://www.youtube.com/watch?v=3-3DjxhGaUg