Zdánlivě nenápadná obec severozápadně od Prahy. Hospodářský statek s prostým zámečkem z 18. století, pár zemědělských usedlostí a kolem dravě se rozrůstající soudobá zástavba. Ale skrývají Horoměřice i jedno dávné kamenné mystérium? A kde se zde vzalo?
JE TO PRAVĚKÝ MENHIR?
Horoměřice jsou na první pohled typická satelitní víska kousek za Prahou. Stačí ale poodejít kousek stranou hlavní ulice a člověk objeví první známku toho, že vždycky tak obyčejné nebyly.
Chráněn plaňkovým plůtkem se zde – v ulici Na Skále – skrývá sice nevysoký, leč přece jen vztyčený kámen. V minulosti byl vyšší, ale později byl při výkopových pracích těžce poškozen a jen díky skupině nadšenců zachráněn. Jedná se o pravěký menhir?
Vzhledem k tomu, že Horoměřice leží na okraji slánsko-velvarské oblasti, která je výskytem menhirů proslulá, to nelze vyloučit. Na druhou stranu se kámen svým „příbuzným“ z Klobuk, Drahomyšli nebo Slavětína příliš nepodobá! Nese jasné známky opracování, dříve snad míval i antropomorfické rysy.
VZÝVALA HO I ČESKÁ SVĚTICE?
Mohl by mít něco společného s modlou Krasinou, která prý stávala v blízké Přední Kopanině a byla údajně vzývána samotnou kněžnou Ludmilou (kolem 860 – 921)?
Právě tou Ludmilou, která byla babičkou knížete Václava (asi 907 – 935) a později byla také prohlášena za svatou? Po přijetí křtu nechala Ludmila na jejím místě vybudovat kostel, ale co se stalo s modlou?
Nebo má pravdu informační tabule, která je u kamene umístěna a která jej dává do souvislosti s Kelty? Zdá se, že si horoměřický „menhir“ své tajemství zatím podrží.
A to není zdaleka jediným znepokojivým otazníkem, který se nad touto domněle nenápadnou vískou vznáší…